harici haber

Mısır kargaşası bölünmeye gider mi?

GulfNews’da Adel Safty imzalı ilginç bir analiz var, Arap medyasından derlenmiş haberlere dayalı. Mısır’ın bölünme tehlikesinden bahsediliyor.

Rivayetlere göre İsrail bu kargaşadan istifade edip Sina bölgesini yeniden işgal edebilir, Kipti-Hristiyanlar önce “özerklik” talep edip ardından kendi devletlerini kurabilir, hem kuzeyde, hemde güneyde iki sünni devlet kurulabilir.

Tam bir felaket tablosu. Futbol maçı isyanları ve verilen idam cezalarını protestolar halen sürüyor. Bütün bunların ciddi bir tezgah olduğu belli, çünkü bazı protestocular sokakları ateşe veriyor, “Kahire hükümetinden bağımsızlık” talep ediyor.

Ne hikmetse Mısır’da kimsenin beklemeye niyeti yok.

Mısır’da laikliği ölümüne ideolojik olarak savunan araştırmacı-yazarlar yok ki, derin eller onları bombalasın sonra Mısır halkını “kahrolsun şeriat” diye sokağa döksün.

Mısır halkı Müslüman, ama fevri.

İşsiz çok genç var bu yüzden kargaşa çıkarmak için ideolojik kutuplaşmalara gerek yok. Futbol maçı kavgalarını “özerklik talebine” çevirmek bu yüzden kolay.

Mısır’da Mursi’ye destek var, ama medyada çok az. Mısır medyası halen “milli” olamamış maalesef.

Türk hükümeti olarak cidden Mursi’ye destek veriyorsak, Mısır’a medya yardımı yapmamız lazım, bunu hep söylüyoruz.

Ücretini de Mısır’da devrim olur olmaz devrim devrim diye çığlık atan köşe yazarlarının ücretinden kesmek lazım belki de.

İşte bugün Mısır’da iyiye giden o kadar az şey var ki, ülkenin bölünmesi bile konuşuluyor.

Bize kalsa bu gibi konular konuşulmamalı bile, ama yavaştan ve sinsice batı medyasında böyle başlıklar görmeye başlayabiliriz.

Etnik tartışmalar üzerinden, Hristiyanlar ile Sünnileri birbirlerine düşürmeye çok çabaladılar, iki tarafta sağduyulu davrandı. Mısır’da Şii bir kitle de yok.

Mısır için “Ümmetin anası” tabirini kullanmak çok kolay, oturup gerçekten son 1 yılda Mısır için neler yaptık onu konuşmak lazım, Türkiye olarak.

Mısır cidden ümmetin anası ise, anneler ile ilgili hadis-i şerifleri hatırlayın, o zaman Mısır’ın önemi katmerleşir.

Barış Tarımcıoğlu/Haricihaber.com

Yazan - Şub 26 2013. Kategori Orta-Doğu. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes