harici haber

İtalya’da helal gıda konseyi

İtalyan haber ajansı Ansamed’in haberine göre Dünya Helal Gıda konseyi Milan’da 1-2 Mart tarihleri arasında toplanıyor. Toplantıyı Halal International Authority, Hia’nin İtalya şubesi düzenliyormuş. Toplantı Sheraton Malpensa otelinde gerçekleştirilecekmiş, gündem maddeleri arasında hangi ürünlere nasıl sertifikalar verildiği, hangi pişirilme usullerinin helal olduğu ve Avrupa ülkelerinden ne gibi “helal gıda fırsatları” olduğu gibi konular varmış.

Avrupa medyasının helal gıda konusuna makul bir formatta ilgi göstermesi hoş, gerçi Ansamed haberi verirken, “Müslümanların hangi yiyecekleri yemelerine izin verilmesi konusu” diye tanımlamış helal konusunu, sanki meselede Müslümanlara “yasak” olan çok fazla gıda varmış gibi bir hava çıkıyor, işin sağlık ve doğallık boyutundan bahsetmiyor. Bu basit cümle yapısıyla bile İslam dinini “totaliter” bir havaya sokulmak istenmiş gibi duruyor.

Ayrıca “helal gıda fırsatları” tabiri biraz rahatsızlık verici, umarız bu konuya olan ilgi sonucunda işler sulanmaz, Avrupa medyası boşuna bir konuya ilgi göstermez. Habere göre Avrupa’da 35 milyon kişi “helal ürün” talebinde bulunuyormuş, bazı kapitalistler için bu rakam “iyi bir pazarı” ifade eder.

İtalya’daki bu toplantıya aşağıdaki gruplar katılacakmış, meraklısına not.

Halal Quality Control, Halal Food Council, Halal Institute of Spain, European Institute of Halal, Halal Control, The Grand Mosque of Paris, Halal Certification Services, Total Quality Halal Correct, The Muslim Religious Union of Poland ve The Muslim Food Board’.

Barış Tarımcıoğlu/Haricihaber.com

Yazan - Şub 27 2013. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes