harici haber

Birleşmiş Milletler Bush dönemi CIA işkence merkezlerini sorguluyor

İngilizce yayın yapan RussiaToday’de ilginç bir haber var, Birleşmiş Milletler raportörü Ben Emerson imzalı bir rapora göre Birleşmiş Milletler Bush Dönemindeki gizli CIA merkezleri konusunda gizli devlet yazışmalarının açıklanmasını ve konu ile ilgisi olan devlet yetkililerin yargılanmasını istemiş.

İyi niyetli bir çalışmamı yoksa bir medya şakası mı onu anlamadık, zira BM’nin daha önceden ABD’ye bu anlamda kafa tuttuğunu görmedik. Rapor’da Litvanya, Fas, Romanya, Polonya ve Tayland gibi ülkelerde CIA’nın gizli işkence merkezleri olduğunu ve Bush döneminde bu merkezlerde işkenceler yapıldığını ve benzeri insan hakları ihlalleri gerçekleştiği anlatılıyor.

Elbette Birleşmiş Milletlerin böyle bir çalışma içine girmesi bile oldukça iyi bir gelişme ancak ABD hükümeti üzerinde maalesef BM’nin hiç bir hükmü yok, tam tersi söz konusu. Bu raporu hazırlayanların BM’de çalışmaya devam etmesi bile mucize kabilinden olur.

Bu arada adı geçen ülkelerin uluslararası sivil toplum örgütler tarafından kınanması gerek.

Yazan - Mar 5 2013. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes