harici haber

Amerika Suriye konusunda neden sessiz?

Bu soruyu gerçekten soruyoruz, sorunun cevabını bu yazıda vermeye filan kalkmayacağız. Esad’ın düşmesinin eli kulağında olduğunu bizim dış işlerimiz yaklaşık bir yıldır söylüyor, elbette böylesi bir zalim diktatöre karşı tavır almamızdır doğru olan.

Ama bir türlü anlamadığımız, bari sorsak Hillary Clinton’a, neden görevdeyken somut bir adım atmadınız diye…Yeni bakan Kerry nasıl olsa lafı yuvarlayacaktır.

Angelina Jolie sınıra geldi gitti, Hillary Clinton muazzam endişeler içindeydi o zamanlar, sürekli kaygılardan kıvranıyordu, sanki sürekli Türkiye’ye “aman dikkat aranızda savaş çıkabilir” diyordu bize, Esad’ı kötüleyerek. Bir şeyi çok söyleyince olurmuş türevinden bir batıl inanç içindeydi sanki.

Elbette kapalı kapılar arkasında ne döndü bilemeyiz ama sanki evvel zaman içinde, kalbur saman içinde bir ABD dış işleri yetkilisi varmış, bir gitmiş Saddam’a gaz vermiş, bir gitmiş Kuveyt’e, sonra hooop, Saddam Kuveyt’i işgal etmiş, o mesel geldi aklımıza.

Acaba ABD’nin böylesi gizli bir derdi mi vardı ama evdeki hesapları çarşıya mı uymadı?

Neden ABD Suriye konusunda sessiz cidden ve bu sessizliği hadi bizim dış işleri “diplomasi” gereği sorgulamıyor, akil adamlarımız sorgulasın bari.

Kaddafi diktatör müydü, Saddam gibi? Evet. Bombaları tepesine yedi mi, ikisi de? Evet.

Esad halkını ezen zalim bir diktatör mü? Evet.

ABD Esad’ı neden bombalamıyor?

Bilmiyoruz, dış işlerimizin bu konuda tam olarak ne düşündüğünü de bilmiyoruz, kadim komşumuz olan bir halkın yanında olarak elbette doğru olanı yaptık ama bu zaman, hazır ABD dış işlerini bakanını yakalamışken, bizce ABD ile “Siyonizm” atışmasına girme zamanı değil, somut, ama çok ama çok somut bir şekilde ABD’nin Suriye meselesi üzerine gerçekte tam olarak ne planladığını öğrenmek gerek.

“Petrol yok onun için Esad’ı bombalamıyorlar” çok cılız bir saptama, bizi tatmin etmiyor.

ABD’den Suriye hakkında gelen bütün açıklamalar “çok sessiz”, bolcana laf olsa da bir şey söylemiyorlar.

Barış Tarımcıoğlu/Haricihaber.com

Yazan - Mar 10 2013. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

1 Yorum - “Amerika Suriye konusunda neden sessiz?”

  1. İran tarihi boyunca çoğu zaman olduğu gibi İslamı sindiremediği için batıyla angaje oluyor. Hiçbir zaman Batıyla savaştığı görülmeyen bu devletin Osmanlıyı da batıya her sefer açtığında doğudan vurması, ABD ile yıllardır söz dalaşına rağmen birbirlerinin ayaklarına basmamaları manidardır

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes