harici haber

Gürcistan’dan cami protestosu

Gürcistan’da aşırı sağ gruplar Batum’a yapılacak olan bir camiyi protesto etmek üzere toplanmışlar. Gerekçelerini ise “Türkiye’nin yayılmacı politikasına son verin” diye bağırarak dile getirmişler.

Azerbeycan’dan yayın yapan Trend dergisi bu konu ile ilgili olarak Gürcistan başbakanının cami yapımını neden protesto ettiklerini anlayamadığını yazmış.

Kendilerine “National Front” yani “Ulusal Cephe” adını veren “sivil toplum kuruluşu” bu protestoları düzenliyormuş. İçinde Ulusal sözcüğünün geçtiği her sivil toplum kuruluşunun “camiye hayır” mentalitesi ile hareket etmesi evrensel bir illet herhalde.

İşin daha da kötüsü biz bu haberi Türk medyalarından değil de, İran’ın PressTV’sinden seyrediyoruz. Elbette İran televizyonu bu haberi kendi “milli” çıkarlarına uygun olarak, Gürcüleri kışkırtırcasına “Gürcü halkı Türk ekonomisinin yayılmasından endişe ediyor” diye “Yeni-Osmanlılara duyulan öfke” başlığı altında vermiş.

Hadi bizim mecralar reyting & reklam derdinde, TRT’nin Batum muhabiri neden bize bu olaydan bahsetmiyor? Bahsetmişse internette neden kaydı yok? Haberi İran tv’lerinden duyunca elbette işin “cami protestosu” boyutu unutulup, bölgedeki “stratejik satranç oyunları” devreye girmiş.

Olay önemsiz ve ufak gibi gözükse de “ulusalcılık” tartışmalarına ışık tutabilir, bir tutam da olsa, yorumlayabiline.

Cami inşaatını “emperyalist” bir ivme, bir yayılma aracı olarak görme, ulusalcılar için son moda galiba.

Barış Tarımcıoğlu/Haricihaber.com

Yazan - Mar 16 2013. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes