harici haber

Irak savaşının maliyeti ve gerçekte ölenlerin sayısı ve başbakanımızın yalnızlığı

Bizim başbakanımızın acaba bu ABD’nin alternatif haber kanallardan haberdar ediliyor mu, yoksa kendisi bu son siyonizm çıkışını yaparken kasıtlı olarak mı “cengaver” bir durumda yapayanlız bırakıldı?

ABD’nin alternatif kanallarından sürekli Irak savaşının vahşetini ve bu durumdan sorumlu olan Bush hükümetinin eleştirilmesini gündemde tutma çabası görüyoruz ve bunu önemsiyoruz.

justforeignpolicy.org konu ile ilgili uzun bir makale yayınlamış, tıp dergisi The Lancet’in konu ile ilgili rakamlarına yer vermiş. 2006 Haziran’ı itibari ile 600.000’den fazla Irak’lı hayatını kaybetmiş. Bu rakam 2007’de 1 milyonu buluyor. Günümüz itibari ile 1.400.000 gibi korkutucu bir rakam ortaya çıkıyor. Elbette resmi kayıtlar çok daha bunun altında.

Reuters’in yeni geçtiği bir habere göre bu savaş ABD’ye 1.7 trilyon dolara mal olmuş, ayrıca bu savaşta yaralanan ABD’li askerlerin “bakım masrafları” 490 milyarı geçecekmiş.

Reuters’in haberinde bu konu ile ilgili olarak “önümüzdeki 40 yıl içerisinde Irak savaşının maliyeti faizleri ile birlikte 6 trilyon doları bulabilir” gibi akla mantığa sığmayan ancak maalesef doğru olan bir cümle var.

ABD’nin görünürdeki merkez bankası aslında özel bir banka olan Federal Reserve, ABD hükümetine faizli borç para verir. Bu sistemi tasarlayanlar ABD’nin sürekli para harcamasını ister. ABD kendi parasını basamaz, doları faizli olarak Federal Reserve’den, inanılması güç ama “faizli olarak kiralar”.

Bu sistem devam etsin diye ABD’nin bir yerlerde savaşa girmesi gerekir.

Bu yüzden Irak savaşının vahşetinin gerçek boyutlarını ABD’nin iri medyaları yazmaz.

ABD’deki bu justforeignpolicy.org gibi alternatif kanallar sürekli ABD siyasetine etki eden lobilerle kendi çaplarında mücadele etmeye çalışırlar, siyonizimden, ABD’nin yanlış uluslararası politikalarından dem vururlar.

Irak savaşı konusunda ABD kongresine baskı yapmaya çalışan bu mecralarda aynı zamanda “siyonizim tarihi ve zararları ile ilgili makaleler yazınca bu makalelerimize birileri virüs bulaştırdı” diye de haberler de okuyoruz.

Bizim başbakanımızın acaba bu ABD’nin alternatif haber kanallardan haberdar ediliyor mu, yoksa kendisi bu son siyonizm çıkışını yaparken kasıtlı olarak mı “cengaver” bir durumda yapayanlız bırakıldı?

Bazı Türk medyalarına kalsa başbakan yine gereksiz fevri bir çıkış yaptı, işte ABD’nin alternatif haber kanallarının geçtiği haberlerden bir örnek size.

Başbakan bunlardan haberdar edilse, eli daha da güçlenmez mi?

Sadece Irak savaşı maaliyetleri değil de, bu savaşın ABD toplumunda açtığı derin travmadan bahsediyor, Brown Üniversitesi’nin Watson Institute for International Studies bölümündeki 30 akademisyenin çabası ile yayınlanan Cost of War projesi yani savaşın maaliyetleri adlı proje.

Bütün bunların ışığında, maalesef başbakanımızın ifamericansknew.com isimli projeden de haberi yoktur herhalde. Eğer Amerikalılar bilselerdi demek if american knew…bu sitede ABD medyalarının nasıl İsrail’in çıkarlarına hizmet ettiği anlatılır.

Bir başka “sivil toplum hareketi” de stoptheblankcheck.org, yani açık çek vermeyi durdurun. Sloganları şöyle: ABD’li vatandaşlarının vergileri ile İsrail’e yardım yapmaktan vazgeçin. İsrail dünyanın en zengin devletlerinden biri olmasına rağmen en fazla ABD yardımını alan ülkedir.”

İşte bütün bu hareketlerden haberdar olunmadan, destek alınmadan, işbirliği yapılmadan birdenbire “siyonizim” çıkışı yapınca başbakanımız, ABD medyalarına ve kongresine  maalesef gollük bir pas vermiş oldu. ABD’li senatörler mektup yazar tabi, o mektuba nasıl cevap verileceği önemli, “siz önce kendi toplumunuzda yükselen savaş karşıtlığına ve siyonizm eleştirilerine kulak verin” dense nasıl olur?

Bu tarz ABD’nin kartel medyalarının dışında, ABD’nin orta-doğu politikalarını ve İsrail’e verdiği koşulsuz desteği eleştiren yine ABD’li “alternatif” haber kanalları ve sivil toplum hareketleri ile dirsek temasında olunması gerekiyor, eğer bu konuda “ciddi, samimi ve yapıcı” çıkışlar ve sorgulamalar yapılacaksa.

Irak savaşında gerçekte ölenlerin sayısını araştırın basit bir şekilde, bütün bu kanallara ulaşırsınız.

Başbakanımızın siyonizm çıkışından sonra ister misiniz, Federal Reserve ile ilgili de bir çıkış yapsın.

Aman dikkat, bu sefer kimse inanmaz, bizim medyalarımız yine otomatik eleştirir, koskaca Türkiye başbakanı “ABD’nin Merkez bankası yoktur bir kere, kendilerine ait bir para birimleri bile yoktur” dese ortalık nasıl olur acaba?

Barış Tarımcıoğlu/Haricihaber.com

Yazan - Mar 16 2013. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes