harici haber

Çinli hackerlar Facebook’a girince yakayı ele verdi.

Çin ile ABD arasında siber savaşlar kızışıyor. Bu konu içerdiği tonlarca “yabancı sözcüklerden ve terminolojik karmaşıklardan” dolayı hem batı medyalarına hem de bizim medyalara hem ilginç geliyor, hem de “uydurma” haberler üretilmesi kolaylaşıyor.

WashingtonPost’un bir haberi doğru ise ABD’ye siber saldırıda bulunan Çinli hackerlar timi saldırıdan sonra facebook hesaplarına da girdikleri için yakayı ele vermişler.

Şimdi durum biraz karışık. Çin’de ciddi bir “firewall” yani güvenlik duvarı var, Çin vatandaşlarının facebook ve twitter’a girmesine izin vermiyor. Bu yüzden Çinli vatandaşlar bu sosyal-ego şişirme platformlarına gireceklerse Virtual Private Server ya da Proxy yani özel sanal sunucu bulmak zorundalar, tıpkı bizim bir aralar youtube’a girmek için kullandığımız numaralar gibi.

Çin devleti, kendi ordusunun mensubu hackerlara böylesi “kıyakları” zaten veriyor, zira siber-saldırı için, hacker’ın izini kaybettirmesi için böyle numaralar yapması gerek.

Ama Çin’li hackerlar ne yapmış, siber saldırı için kullandıkları özel sunucuları kendi facebook hesaplarına girmek için kullanmış, bu yüzden yakayı ele vermişler.

Haberi WashingtonPost gibi sürekli “sevmedikleri” ülkeler hakkında çamur atan sözde saygın bir gazetede okuduğumuz için temkinli yaklaşıyoruz ama iş başında sıkılıp, iş yapıyormuş gibi yapıp, facebook’a giren milyarlarca zavallı insan gibi Çin’li hackerların, “abi saldırı tamam, öğle paydosuna kadar biraz facebook’da gezineyim, nasıl olsa bizim ayrıcalığımız var” demiş olma ihtimalleri yüksek.

İşte biz sürekli facebook ve twitter’a tüm gönlünü, tüm özel hayatını açanları sürekli uyarıyoruz, gizli servislerin işini kolaylaştırıyorsunuz diye, bu haberde bu mevzu ile bağlantılı.

Yazan - Mar 22 2013. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes