harici haber

Medyadaki ego şişikliğinin dış siyasetimize zararları

Buradaki ego şişikliğinden kast ettiğimiz medyamızın çoğundaki şişiklik, yoksa Allah’tan başbakanımızda ve dış işlerimizde gördüğümüz kadarıyla işleri sessiz, derinden ve alçak gönüllü ama kararlı bir eda ile yürütme var, zaten bundan dolayı başarılı oluyorlar bizce.

Zaten belki de bütün sorun ego sözcüğünü dışarıdan ithal edip, 1000 yıllık literatürümüzde bulunan “nefs” tabirini unutmaktan kaynaklanıyor. Nefs tabiri unutulunca nefs tezkiyesi, terbiyesi gibi kavramlar, bu kavramaları mahalle mahalle kamusal alanlara yayan tekke ve zaviyelerin kapanması ile “eskimiş” oluyor.

Ego şişmeden duramaz, doğası itibari ile. Egosuz insan da olmadığı için milletlerin özünden kollektif bir ego-şişirme platformu oluşuyor.

İsrail’in özürü, AB ile olan bitenler, Olimpiyat heyezanları…bütün bunlar Türk milletinin egosuna gereksiz gazlar veren oluşumlar.

Nefs yerine egoyu hayatımıza sokanlar, belki de kasıtlı olarak son 150 yıldır Türk milletinin vakurluğundan çalmaya çalışıyor olabilir ama günün birinde yeniden ulu bir Osmanlı çınarı altında serinlemek istiyorsak önce bu şişkinliğe bir son vermek gerek.

Bilek büktük, dize getirdik, soktuk-çıkardık türünden bir edebiyat almış gidiyor başını, İsrail özründen sonra.

Elbette buna sevinmek en doğal hakkımız, rakı masasından yönetilen iki-telli-terelellim medyası dışında her Türk buna sevinecektir. Ama bu işi öç alma, hava atma gibi mecralara çekince her zaman olduğu gibi işin derinliğini kaybediyor, büyük resmi okumakta zorlanıyoruz.

Bütün bunlar son on yıllık iktidarın başarısı, kararlı duruşu, Türkiye’nin derin odaklara rağmen normalleşme sürecinin sonucu. Ancak medyalarımızdaki tuhaf naralar gözümüzü kör ediyor, sağlıklı ve hepsinden önemlisi, geleceğe yönelik faydalı çıkarımlar yapmayı engelliyor.

İsrail’in bileğini büktük ya, gerisi önemli değil, zafer sarhoşluğunun cazibesine ne çabuk kapılıyoruz.

Dış basın sadece ve sadece Obama’nın başarısından bahsediyor, uluslararası anlamda yayın yapan ve kendini dinlettiren, izlettiren, okutturan mecralarımız olmadığı için dünya Obama’nın Orta-Doğu’ya nasıl barış getirme konusundaki başarısından dem vuruyor, biz her zamanki gibi kendimiz çalıp kendimiz oynuyoruz.

Elbette bizi tebrik edecek değil batı medyası, gerek de yok, ama işin bu ayağını görmemek ego şişkinliğinden kaynaklanıyor, bu şişkinlik öyle bir hazımsızlık yapıyor ki büyük resmi görmek için öttürülen tren düdüğünü duymuyoruz bile.

Son Gazze saldırıları sırasında İngiltere öyle akıllı bir politika izledi ki ve tüm dünyanın “tarafsız haberciliğin kalesi” zannettiği BBC, İngiliz derin abilerinin çıkarlarına uygun bir şekilde öyle yalnız bıraktı ki İsrail’i, ağzımız açık izledik.

İngiltere kurmamış mıydı 1948’de İsrail’i? Ne değişti 50 senede?

Bu özürün arkasındaki İngiliz parmağına dikkat çekmek isterdik ama bu parmak öyle şeffaf ki, belli belirsiz.

Bu özür en çok İngilizlere yaradı.

Kadim düşmanları Rusya’nın doğu Akdeniz triplerine limon sıktılar, eğer gerçekten Türkiye-İsrail bundan sonra Güney Kıbrıs üzerinden mızıkçılık yapmazlarsa, ki öyle gözüküyor.

Kadim düşmanları İran’a çok kötü bir son dakika golü attılar, yedi düvelde, olası bir İran operasyonunda İsrail’in Türk üslerini bile kullanabileceğini iddiasını gündeme taşımaya başladılar, bunu kimse olası görmese bile. İran’ı kızdırmayı başardılar, yine kadim gelenekten gelen, Şii-Sunni gerginliği ateşine har atmayı başardılar, maalesef.

İngiliz akıllı, egosunu şişirmiyor. Oryantalist akımlar eşliğinde Anadolu’yu İslam’dan koparmak için uğraşırlarken 19. ve 20.yüzyıllarda, “nefis tezkiyesi” tabirini kendilerine saklamışlar herhalde. Egolarını çok iyi gizliyorlar, terbiye etmediklerine göre.

Suriye konusunda ortaklaşa hareket eden Türkiye-İsrail aynı zamanda Fransa’nın geleneksel Şam ayak oyunları da bozar, bu da İngiltere’ye yarar. Ki, İsrail özürün asıl sebebi olarak bunu gösteriyor.

Her zaman olduğu gibi sofraya en geç gelen Almanya 2000 Suriye’li direnişçiyi eğitmiş, onlar da Türkiye – İsrail yakınlaşmasından rahatsız olurlar, hele hele PKK’nın kaynakları bir bir kururken bu aralar.

İngilizler yayınları ve diplomatik hamleleri ile, İsrail’i de bir şekilde yalnız bırakmışlar, kıvamında bir şekilde Türkiye’ye destek vermişler son 10 yıldır, gittikçe dozunu artırarak. Bu konuya hep daha önceden dikkat çekmeye çalıştık.

Hiç bir İngiliz gazetesi ise “soktuk-çıkardık” manşetleri atmıyor işte.

Osmanlıyı yıktıklarında da atmamışlardı, İsrail’i kurduklarında da.

Şimdi de Türk medyasında “Türkiye Güney Kıbrıs’a yardım etsin” lafları dönüyor.

Egomuz şişecek ya, “işte böyle dize getirdik Rumları” diyecez.

Rusya buna bozulacak.

Türklere Osmanlı gazını veren de İngiliz “finans dergileri”, hatırlatalım.

İngiliz şövalyelerinin 1000 yıllık Kıbrıs üssü güvenli ellere teslim edilecek, ee o kadar Kraliçe geldi burada camilere girdi, Türkiye’yi en üst düzeyde saraylarda ağırladı, Türkiye AB’ye girsin diye en yüksek perdeden destek verdi, bu saatten sonra Türkiye hiç İngiltere’nin aleyhine hamla yapmaz ki… Zaten resmi öyle bir hale getirmişler ki, Orta-Doğu’da çıkarlarımız hemen hemen örtüşüyor onlarla.

İngilizlere şöyle demek lazım:

“Tamam biz Kıbrıs’a el atalım ama senle beraber sonra Malta meselesine de al atalım, Arap baharı Kıbrıs’a, oradan da Malta’ya sıçrar diye mi korkuyorsun, ha bu arada hiç kimselere çaktırmadan, İspanya ve Fas’a çalım atıp, hala Cebel-i Tarık boğazına maydanoz olmayı nasıl başarıyorsun? ”

Bütün bunların ışığında bize ne lazımmış, tekke ve zaviyeleri resmen açıp, ilkokulda “hayat bilgisi” uydurukluğu yerine nefis tezkiyesine yavaştan hazırlamak lazımmış bebelerimizi.

Ego olunca dış siyaset bulanıklaşıyormuş işte.

Okullarımızın belli başlı köşelerini “Beni, zafer sarhoşluğunda savaş naraları atan nesiller yerine harita okumasını bilen nesillere emanet ediniz” diye vecizelerle doldurmak lazım.

Ha bir de, irşad meseleleri ba’bından, İngilizlere hatırlatmak lazım, “bu diplomatik oyunlar ve kurnazlıklar, Kıyamet günü size bir fayda vermeyecek ki…”

Barış Tarımcıoğlu/Haricihaber.com

Yazan - Mar 26 2013. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes