harici haber

Avrupa genelinde banka soygunları

Tüm dünya genelinde Güney Kıbrıs’ta yaşanan banka skandalına ilginç tepkiler var. Sürekli saygınlığından dem vurulan uluslararası ekonomi kanallarında yapılan vurgu hep aynı: Kıbrıs’ta yaşananlar gelecek daha büyük felaketlerin habercisiymiş.

Kanada çıkardığı yeni bir yasa ile Kıbrıs’taki gibi banka hesaplarını dondurma yetkisini hükümete veriyor.

Komplo sitelerinde teoriler havalarda uçuşuyor. Yaratılması istenilen muazzam bir panik havası var.

Belki de asıl dert insanların bankacılık sistemine olan güvenini sarsmak.

Bazı iddialara göre ise de Kıbrıs bir deneme tahtası, aynı süreci batmakta olan diğer Avrupa ülkelerinde de yapacaklar.

Sürekli “tek bir dünya devlet kurulmasından” bahseden, dünya siyasetinde çok etkili  Council on Foreign Relations kurumunun başkanı Richard Haass Bloomberg tv’ye yaptığı açıklamada, Kıbrıs’ın bütün bunları hak ettiğini çünkü sistemlerini yeterince Avrupa birliğine entegre etmediğini söylüyor.

Ekonomist Jim Rogers CBCN-E’de şöyle diyor, “Bütün bunlar “beta-sürümü, asıl global finansörler, Avrupa bankalarından kişisel hesapları çalacak, o zaman görün siz” diyor.

EconomicCollapse isimli ekonomi haber portalı, İtalya, Portekiz, İspanya ve Yunanistan gibi ülkelerde bankalara para yatırmanın felaket bir fikir olduğunu söylüyor sürekli. Portalın ismi de manidar, economic collapse yani ekonomik çöküntü. Portalın bir diğer iddiası da Avrupa genelinde Kıbrıs-tarzı banka soygunlarına hazırlıklı olsun vatandaşlar.

Birileri sürekli altına yatırım yapın diyor.

Birileri halkın bankalara olan güvenini sarsıp, panik havası yaratıyor. Ne zaman ekonomi de panik olursa, birileri mutlaka bir yerlerde gizlice zengin olur.

Kimse Güney Kıbrıslı Rumların tembelliğinden, sırtları AB’ye yaslamış olduklarından dolayı girdikleri ukala havadan bahsetmiyor.

Belki de sebep çok basit ama “yeni dünya düzeninin uşakları” halklar bu basit gerçeği görmesin istiyor. Avrupa birliğine girince, bir devleti devlet yapan en temel özelliklerden biri olan para basma yetkisine “elalem maydanoz” oluyor, bu yüzden ekonominiz size ait olmaktan çıkıyor.

Para basma yetkinizi başkasının eline verince zaten “banka hesaplarını” başkasının kontrolüne açmış oluyorsunuz.

Avrupa birliğine ait balonların en son örneği de patlayıncaya kadar aynı gerçeği tekrar tekrar söylemeye azimliyiz.

Barış Tarımcıoğlu/Haricihaber.com

Yazan - Mar 30 2013. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes