harici haber

ABD ve İngiltere’nin Bağdat’taki ortak işkence merkezi yeni ortaya çıkıyor

Guardian gazetesine itiraflarda bulunan İngiliz Kraliyet Hava kuvvetleri mensubu subay ve personelin anlattıklarına göre ABD ordusu Irak işgali sırasında Bağdat’ta bir gizli merkezde inanılmaz vahşet sergilemiş, Iraklı mahkumlara.

Kod adı “Task Force 121” olan ve İngiliz ordusu ile ABD ordusunun ortaklaşa yürüttüğü bir operasyon süresince, Saddam’ın kitle imha silahlarının nerede olduğuna dair bazı esirlere korkunç işkenceler yapılmış. Sonra kitle imha silahlarını balonu sönünce, bu sefer Saddam’ın nerede olduğuna dair bilgi koparmak için işkencelere devam etmişler.

Guardian dergisi uzun uzun işkenceleri detaylı bir şekilde vermiş.

Bizim “böyle” bir gazetecilik anlayışımız olmadığı için işkencenin detaylarını yazmıyoruz, buna da inanmıyoruz. Artık trafik kameralarında yayaları ezen arabaların görüntülerini ana haber bültenlerinde yayınlayan bir medyamız olduğu için, “işkencenin grafik detaylarını” buraya yazarsak, reyting-tık-tık kaygısı ile “şok şok” diye birileri kopyalar haberimizi.

Bunu istemiyoruz.

Asıl istediğimiz, ABD ve İngiltere’nin Irak’ta yaptığı zulüm ve vahşet hiç unutturulmasın, her daim, her düzeyde, ister bireysel, ister devletler arası, onların suratlarına bu yaptıkları vahşet çakılsın.

Bu gizli işkence merkezinin adı “Camp Nama” imiş. Biz daha çok Ebu Garip hapishanesindeki insanlık dışı vahşete tanık olmuştuk. Bakalım daha böyle gizli işkence merkezleri itirafları gelecek mi?

Barış Tarımcıoğlu/Haricihaber.com

Yazan - Nis 3 2013. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes