harici haber

Gdo’lu gıda ile tümör ilişkisi

Caen üniversitesinden Gilles-Eric Seralini’in yönettiği gdo’lu gıdalar ile ilgili çalışmanın sonucu The Food & Chemical Toxicology Journal’da ve Londra’da düzenlenen bir basın toplantısında yayınlanmış, bunun haberini de İngiliz gazetesi DailyMail yapıyor.

Sonuçlar hala Genetiği değiştirilmiş organizmaların ne gibi felaketler doğurabileceğine dudak bükenlere en güzel cevap niteliğinde.

Gdo’lu gıdalar le beslenen farelerde, dişilerde %70’i, erkeklerin %50’si prematür bir şekilde ölmüş, hayvanların çoğunda böbrek, karaciğer ve meme tümörüne rastlanmış.

Farelere verilen GDO’lu mısırlara ABD’nin Tarım ve Gıda bakanlığını onay vermiş durumda. Bu çalışma süresince Monsanto firmasının bir ürünü olan NK603 hayvanlara verilmiş, bu gdo’lu ürün, ABD’de kahvaltılarda çocukların da yediği mısır gevreğinde mevcut.

Avrupa Parlamentosunun Tarım komisyon başkanı Jose Bove  bu çalışmaların ışığında Gdo’lu ürünlerin sertifikalandırılma sürecinin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini söylemiş.

Bu çalışmanın bir başka yansıması International Journal of Biology’de yayınlandı, Gdo’lu mısırların memeli sağlığına etkilerinin kıyaslanması üzerine. Rapor şu adreste mevcut

http://www.ijbs.com/v05p0706.htm

King’s College London’da moleküler biyolog Michael Antoniou, “Özellikle dişi farelerde çok fazla sayıda tümor vakası görülmesi bizi çok şaşırttı demiş.”

Herhalde bu sonuçlar yıllardır ülkemizde bu konuya dikkat çekmeye çalışan Gıda Güvenliği Hareketi gibi sivil toplum kuruluşlarını şaşırtmayacaktır.

Zaten aşağıdaki fotoğraf “zavallı deney faresi” tabirine yeni bir boyut kazandırıyor.

Barış Tarımcıoğlu/Haricihaber.com

http://www.ijbs.com/v05p0706.htm

Yazan - Nis 5 2013. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes