harici haber

BBC’ye 11 eylül ile ilgili mahkeme şoku

PersonalLibertiy’nin haberine göre Tony Rooke isimli bir İngiliz vatandaşı BBC’ye karşı “küçük ama manidar” bir zafer kazanmış.

Tüm dünyada ve ülkemizde de genel anlamda zannedilenin aksine BBC tarafsız bir haber kuruluşu değildir, resmi devlet sözcüsüdür ve her İngiliz vatandaşı yılda 130 sterlin, “televizyon” vergisi öder ve bu para BBC’ye gider. Tony Rooke ise bu parayı ödememek için mahkemeye başvurmuş, sebebi ilginç:

“BBC 11 eylül olaylarını çarpıtarak aktardı, WCT7 binası çökmediği halde çökmüş olarak haberini verdi. Ve yangından dolayı 2.5 saniyede çöktüğünü söyledi oysa kontrollü patlama olmadan böyle bir şey mümkün değil, demek ki WCT7 binası birileri tarafından bomba ile çökertildi, BBC bu konuda yanlış haber yaparak, WCT7 binasını bomba ile yıkan asıl teröristleri desteklemiş oluyor ve İngiliz kanunlarına muhalefet ediyor. Ben de bu durumu protesto için yıllık televizyon vergi mi ödemek istemiyorum.”

İşin ilginci mahkeme vatandaşı haklı buluyor ve vergiden muaf tutuyor.

Bu haber vesilesi ile WCT7 meselesinin birlikte bizim medyalarımızın üzerine pek eğilmediği konulardan biri olduğunu hatırlatalım. 11 eylül günü çöken 3.bina

Hiç bir görüntü olmadığı halde “uçak çarptı” dedikleri, sonra “yangın çıktı ondan çöktü” dedikleri WCT7 binası, nam-ı diğer “Salomon kardeşler” binası, sahiplerinin ismi böyle.

BBC’de bu binayı çökmesinden 20 dakika önce çöktü diye duyuruyor, İngiliz vatandaş mahkemeye başvurup “Ben böyle bir tv kanalına vergi ödemem” diyor, mahkeme de onu haklı buluyor.

Barış Tarımcıoğlu/Haricihaber.com

Yazan - Nis 7 2013. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes