harici haber

ABD eyaletlerinin altına hücumu

Bloomberg’in bir haberine göre ABD’de eyaletler dolar standartı yerine altın standartına geri dönmek istiyorlar çünkü ABD’nin özel bankalara ait olan merkez bankası Federal Reserve’ün ekonomiyi kötü yönettiğini ve sürekli kafasına göre dolar basıp ekonomiyi felakete sürüklediğini düşünüyorlar.

TexasTurbine’nin haberine göre seçimlerde Obama’nın rakibi olan ve Teksas eyaleti valiliği görevine devam eden Rick Perry, New York’taki Federal Reserve’ün kasalarında bulunan 1 milyar dolar değerindeki altın külçelerini Teksas’taki “eyalet kasalarında” saklamak istiyor, “altınlarımızı geri istiyoruz” diye resmi bir talepte bulunmaya hazırlanıyor Teksas eyalet meclisi.

Utah eyaletinden sonra Arizona da “altın külçelerini” resmi para birimi olarak tanıyan bir yasayı eyalet meclisinden geçiriyor. Kansas ve South Carolina eyaletleri de benzer yasalar üzerinde çalışıyor.

Oklohoma üniversitesiden Loren Gatch konu ile ilgili olarak “Bütün bunlar sembolik hareketler ama yerel yönetimlerin Federal Reserve’e ve genel olarak ABD’nin ekonomi politikalarına duydukları endişeleri dile getiriyor. FED’in enflasyon ve para basma politikaları bu yönde giderse ABD doları tamamen çökecek” diyor.

ABD’de yerel yönetimler, bizim ekonomi kanallarında hakkında büyülü-kutsal bir merci imiş gibi bahsedilen FED hakkında böyle düşünüyor.

İstanbul’u finans merkezi yapmak için düzinelerce “akil adam” birleşip kocaman bir gonga kocaman bir tokmak da vursa, şu muazzam gerçek tüm dünya ülkelerinin olduğu gibi Türkiye’nin de sorunudur çünkü Türkiye de yüzlerce ülke gibi uluslararası ticaret birimi olarak dolar kullanmak zorundadır.

ABD’nin merkez bankası yoktur, görünürdeki merkez bankası Federal Reserve özel bir şirkettir ve hisseleri 12 adet özel bankaya aittir ve bu bankalar dünya para trafiğini yönetirler ve FED özellikle “kafasına göre para basar”. Ve işin daha da acısı bu sistemi sorgulayanları ekonomi biliminin labirentlerinde boğmaya kalkarlar.

ABD’nin yerel yönetimleri artık yavaştan yavaştan uyanıp 20.yüzyılın “dolar büyücülerine” dur demeye başlıyor.

Barış Tarımcıoğlu/Haricihaber.com

Yazan - Nis 9 2013. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes