harici haber

ABD ekonomisi saatli bomba

Bu sözler alternet.org’dan ekonomist Ellen Brown’a ait. Ülkemiz ekonomi medyalarında WallStreet borsasının nasıl coştuğunu ağızlarının suyunu akıtarak anlatanların pek de mikrofon uzatmadığı isimlerden.

Tüm dünya genelinde zerohedge’den tutun da, economiccollapse’a kadar pek çok alternatif ekonomi haber portalları, ABD ekonominin kötü gidiş sinyalleri ve Küresel finans baronlarının Güney Kıbrıs’taki bankalara yaptığı hırsızlama operasyonunu konuşuyor, bizim medyaların “yaşasın wall street hisselerimiz yükseldi” havasının aksine.

Kamu bankacılığı kurumu başkanı Ellen Brown derivatiflerin ABD finansal sistemini bir kumarhaneye çevirdiğini söylüyor, ama kumar ile ilgili meşhur ABD atasözünü hemen hatırlatıyor, house always wins, yani her daim kumarhaneci kazanır parayı son kertede, kumarı oynayan değil. Bu yüzden Kıbrıs tarzı “hesap dondurma” felaketi ABD halkının da başına gelebilirmiş.

TheDeal.com’dan David Skeel, bankaların anormal derece büyümesine göz yuman ABD yönetimini eleştiriyor, ABD medyalarına sürekli pompalanan bir tabir var, too big to fail, yani iflas edemeyecek kadar büyük. Bu safsata üzerinden “filanca banka o kadar büyük ki, ekonomin beli kırılır eğer bu bankaya bir şey olursa” demeye getiriyorlar lafı. Skeel ayrıca “2008’deki Lehmann Brothers tezgahı tekrar yaşanabilir” diyor.

ZeroEdge.com ABD’nin finans devi Goldman’ın sorumlu olduğunu söylüyor tüm dünya genelinde düşen altın fiyatları için. Çünkü Güney Kıbrıs Rum Kesimi, düştüğü bataktan kurtulmak için elindeki altın rezervinin %75’ini satacakmış, bu miktarın piyasa değeri 400 milyar euro.

Goldman & Sach bu sayede “çok ucuza altın” almış olacak diyor zeroedge.com

ABD’nin iri medyalarının ekonomi üzerine sıktığı palavraları papağan gibi tekrarlamayan bir ekonomi haber mecrasına ihtiyaç var ülkemizde.

Barış Tarımcıoğlu/Haricihaber.com

Yazan - Nis 11 2013. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes