harici haber

Boston’daki canlar, Afganistan’daki patlıcanlar

Savaş karşıtı bir sivil toplum kuruluşu olan Stop the War Coalition’dan Lindsey German, Boston’daki bombalama olayları ile ilgili olarak şu soruyu sormuş, “Neden bir batılının hayatı daha değerlidir?”

Yazdığı makalede hem Boston’daki bombalamada ölenlerin fotoğraflarını, hemen altına geçtiğimiz günlerde ABD bombalaması sonucu Afganistan’da hayatını kaybeden 11 çocuğun fotoğraflarını koymuş.

Hemen altına bir gün önce Irak’taki bombalamalarda ölen 75 Iraklının haberini vermiş.

Maalesef ABD medyasında böyle vicdanlı gazetecilerin sayısı çok az.

Boston bombalamaları akabinde ABD medyalarında tam bir curcuna yaşanıyor, yüzlerce medya mensubu olay yerinden şokşokflaşflaş görüntü aktarmaya çalışıyor, FoxNews gibi İslamofobi konusunda birinciliği kimseye kaptırmayan bir kanal elinden geleni yaptı olayı Müslümanlara yıkmak için ama olmadı, moralleri bozuldu.

Bir ABD’li Müslüman yorumcu olayı çok iyi özetliyor, “bıktım artık, ne zaman bir trajedi yaşansa Amerika’da hem dua ediyorum olayın müsebbibleri Müslüman çıkmasın diye, artık daha fazla suçlanmayı kaldıramayız”

Mesela Türk medyaları bu durumu şöyle protesto edebilir, boston bombalamaları ile ilgili haberleri “boston bombing” diye etiketler ama etiketledikleri resim aşağıdaki gibi Afganistan’da ABD saldırıları sonucunda ölen çocukların resimleri olur, böylece Google yüzlerce kez aynı resmi indekslemek zorunda kalır ve bu anahtar sözcükler üzerinden arama yapan ABD’li vatandaşlar “Ama ama neden bizden nefret ediyorlar, biz çok iyi bir ülkeyiz” demekten vazgeçer belki de.

Bizde bir laf var, batı özentisi altında kompleksinden ezilenler sıklıkla tekrarlar, “abi adamlar insan hayatına çok değer veriyor” diye. Hayır, insan hayatına değer vermiyorlar, kendilerinin ötekilerden üstün olduğunu düşünüyorlar.

Yoksa ABD medyalarında aşağıdaki fotoğraf daha sık yayınlanırdı.

Barış Tarımcıoğlu/Haricihaber.com

Yazan - Nis 17 2013. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes