harici haber

Mısır IMF kıskacında

Mısır seçimleri süresince ABD medyalarının Müslüman kardeşleri sürekli öcü gibi göstermelerinden hareketle bu haberleri eleştirmiş, bu satırlarda yer vermiştik, bu tuhaf medya oyunlarına.

Daha sonra açıkçası Mursi hakkında ne düşüneceğimizi şaşırdık, sonuçta Mısır halkının tercihi idi, bu yüzden elbette saygı duyacaktık. Ancak seçimler sonrası o kadar tuhaf ve çelişkili haberler alıyoruz ki Mısır’ın siyasi pozisyonu ile ilgili nasıl yorum yapabiliriz, işin içinden çıkamıyoruz, kendi medyamızda da bu konuda farklı tespit ve analizler okuyamıyoruz pek.

Associated Press’in bir haberine göre IMF yetkilileri Mısır’dan umduklarını bulamadan, sinirli bir şekilde ayrılmış. Dertleri Mısır’a 5 milyar dolarında faizli borç para vermek. Finans bakanı El-Morsi Hegazi görüşmenin ümit verici geçtiğini, IMF yetkilileri ile Washington’da tekrar toplanacaklarını söylemiş. Ancak ülkedeki muhalefet bu duruma çok tepkili, hem sosyalistler, hem de selefiler, IMF’den borç para alınmasını istemiyorlarmış, Mursi’nin aksine.

IMF heyeti, muhalefetin tepkisine bozulmuş, ve ülkeyi terk etmiş.

Mısır’ın ekonomisi çok kötü gidiyor.

Şimdiye kadar Mısır’ı iliğine kadar sömüren Mübarek o kadar parayı ne yapmış, asıl sorgulanması gereken bu. Tıpkı nereden buldun yasası gibi, devrik diktatörlere sormak lazım, nereye sakladın diye.

Eğer Mısır IMF’nin kıskacına kendini kaptırırsa, bu saatten sonra artık bir daha ekonomisi düzelemez, iktidara kim gelirse gelsin.

Barış Tarımcıoğlu/haricihaber.com

Yazan - Nis 19 2013. Kategori Orta-Doğu. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes