harici haber

ABD tarihinde ilk defa havada yakıt ikmali yapan uçakları İsrail’e satıyor

Ayağının tozu ile başbakanımızın Gazze ziyareti hakkında ileri-geri konuşan ABD dış işleri bakanı Hagel’in neden bu kadar buralara gelip gittiğine dair ipuçları veren iki haber okuyoruz İsrail basınında.

Hareetz’in bir haberine göre İsrail, ABD’den 2.67 milyar dolarlık petrol ürünleri alacakmış, bu ürünlerden kast edilen, “uçak benzini”.

ABD savunma bakanlığı bu alım hacmini “petrol piyasasındaki dengesizlikler sebebiyle” diye açıklıyor, İsrail’in yaptığı bir alımın sebebinin açıklamasını neden ABD savunma bakanlığı yapıyor, orasını anlamadık. Belki de ABD’li senatörler olayı sorgulamasın diye.

Ayrıca TimesofIsrael’deki bir başka habere göre, İsrail tarihinde ilk defa havada yakıt ikmali yapan uçaklardan satın alacakmış, ABD hava kuvvetlerinden. Hagel bu son İsrail ziyareti sırasında bu konu gündeme gelecekmiş.

İsrail’in Channel 2 televizyonu bu durumu “Politika değişikliği, artık ABD, İsrail’e, İran’ı vurması için açıktan destek veriyor” diye yorumlamış, zira ABD şimdiye kadar uzaktaki hedefleri vurmaya yarayan havada yakıt ikmali yapan uçaklardan istedikleri halde İsrail’e satmamış.

New York times gazetesi “Bu KC-135 uçakları sayesinde İsrail’in İran’ı vurması kolaylaşır” diye yorum yapmış.

Yazan - Nis 22 2013. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes