harici haber

Gerizekalı nesiller yetiştirmek için

Kanser yaptığı apaçık ortada olan ürünlere neden en çok gençlerin ilgi gösterdiğini bulup ortaya çıkarmak bir devlet meselesidir artık, sadece üç çocuk istemek yetmez.

Obsesif-kompulsif, nevrotik veya anksiyete bozukluğu gibi fiyakalı ama içi boş tabirlere sığınmak da bu sorunu çözmez, gençler şu dört “illete” girmeden asla rahat duramıyorlar, google, youtube, facebook ve twitter. Tüm insanlığa bilgi bolluğu getireceği iddia edilen internet “global anglo-sakson sermayesi” tarafından çekip çevrilen şu dört dot-com’a sıkıştı kaldı. Özenle hazırlanan binlerce bilgi-portalı çöpe gitti gidecek.

Enformasyon teknolojilerindeki bütün yenilikler gençler daha çok buralarda vakit geçirsin diye tasarlanıyor, kimse kimseyi kandırmasın, google’dan aramada ilk satırda çıkan wikipedia’dan kopyala-yapıştır ödev yapanlar dışında kimsenin bilgi aradığı yok.

Youtube ise en çok soytarılığın en çok tıklanıp, facebook ve twitter gibi sosyal-ego şişirme platformlarında paylaşıldığı yerler.

İnsanlara “anında bilgi” diye pazarlanan mecraların insanları tembelleştirdiğini söylüyor “psikologlar”

Oysa teknoloji haberlerine şöyle bir göz gezdirince bütün bunların tembellikten daha korkunç tehlikelere gebe olduğunu fark ediyoruz.

Zaten her şeyden önce teknoloji haberlerinin sunulmasındaki “sahte” tarza dikkat çekmek gerek, bu şekildeki “reklamların”, bilimsel gelişme olarak verilmesi çok ciddi bir bilgi problemi doğuruyor, özellikle bu coğrafyanın insanının bilgi kaynaklarını “lağıma” çeviriyor, süreki “vay be elalem yapmış yine” diye yetişen nesiller, elalemin pazarladığı teknolojik oyuncaklara ilgi göstermenin ötesinde, bütün algı ve bilgi kanallarını “elalemden” gelen malumat ile dolduruyor, beyinlerini bohçaya çeviriyor.

Meşhur bir telefon markası, Dallas üniversitesinden profesörler ile el ele vermiş, beyin dalgaları ile yönetilen bir tablet bilgisayar geliştirmek üzerinde çalışıyormuş.

Beyin dalgalarımı anlayan bir makine neden bana karşı “cevap” gönderme yeteneğine sahip olmasın? Gönderdiği cevap konusunda onun “ısrarcı” olmasının önüne nasıl geçebilirim? Bu “iletişimin” üretici firma tarafından kötüye kullanılmayacağı ne malum?

İnsanları nasıl bu kadar saf, arkasından da beyinsiz bir hale getirdiler, bütün bunların modernizm ve kapitalizm gibi iki canavar ideoloji ile beslemeyi nasıl başardılar?

Benzer şekilde NeuroSky firması beyin dalgaları ile çalışabilen bir oyun konsolu geliştiriyormuş. Çocuklar hiç bir kumanda tutmadan ellerinde, sadece düşünceleri ile ekrandaki karakterleri yönetebileceklermiş.

Kim kiminle asıl oyunu oynar, bir müddet sonra görürüz.

Nihai hedef tek bir tuşla “yaşatılan”, sonra da tek bir tuşla öldürülen, sonra da tek bir tuşla re-boot edilen yani canlandırılan, yani “diriltilen” insanımsı, robot nesiller mi yetiştirmek?

Ne hikmetse, yukarıdaki cümleyi yazınca aklımıza Deccal ile ilgili hadis-i şerifler geldi, özellikle şu hadis;

“”Deccal onlara sorar:

“–Ben sizin Rabbiniz değil miyim Diriltiyorum, öldürüyorum.”

Meleklerden biri:

“–Yalan söylüyorsun!” der.

Fakat bu sözü yanındaki melekten başkası duymaz.””

Ravi: Hz. Sefine RA Kaynak: Ramûz el-Ehâdis,140/11

Elbette o sözleri melekten başkası duymamıştır, zira o esnada insanlık en son model cep telefonları ile deccalin resimleri çekip bir yandan bu resimleri facebook ve twitter’dan paylaşma yarışına girmişlerdir, deccalin fitnesinden korundukları zannederek.

Teknolojik oyuncakların reklamlarını bilimsel gelişme zannetmek, ne kötü bir “zan”.

Gerizekalı nesiller yetiştirmek için reklamları takip etmek yeterli, asıl mesele bu musibetlerden gençleri kurtaracak olan büyükler de bu “oyuncakları” çok seviyor artık.

Barış Tarımcıoğlu/Haricihaber.com

Yazan - Nis 22 2013. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes