harici haber

Vatikan teleskop yapıyor, ismini şeytan koyuyor

PopularScience dergisinin bir haberine göre, Katolik dünyasının merkezi Vatikan, ABD’nin Arizona üniversitesi ile işbirliği ile birlikte devasa bir teleskop inşa ediyor, uzayın derinlikleri gözlemek için.  Bu teleskop Arizona eyaletindeki Graham dağına yerleştirilecekmiş.

Teleskobun ismi oldukça ilginç: Lucifer.

Latince köken itibari ile Lucifer “ışık getiren” demekmiş ama pek çok araştırmacı-yazar Lucifer’in templar şövalyelerinin ve masonların ilah diye tapındığına verdikleri isim olduğunu söyler. Etimologların başka bir iddiası da, bu sözcüğün “çok parlak olan sabah yıldızı” demek olduğu yönünde. Ayrıca bazı İncil yorumcularına göre Lucifer “Tanrı’nın inayetinden düşmüş meleğe” verilen isimdir.

Yani daha basit bir deyişle, Lucifer şeytan’ın diğer ismi, Hristiyan kaynaklara göre.

Vatikan’ın astronomiye bu kadar merak salmasının tuhaflığı bir yana, uzayın derinliklerini gözleyen bir teleskopa verecek başka bir isim bulamamaları daha da ilginç.

Katolik olmayan pek çok Hristiyan haber portalı bu haberi ön sayfadan geçiyor, eleştirel bir tonda, oldukça şaşıran var, haber altı yorumlarında “Katolik dünyası gerçekte kimin hizmetkarı olduğunu gösterdi” diye yorum yapan, “başka mezheplerden olup, gerçek Hristiyanların kendileri olduğunu” iddia edenler de var.

EcumenicalNews’ün bir haberine göre araştırmacı-yazarlar Tom Horn ve Chris Putnam, “Exo-Vaticana: Petrus Romanus, Project LUCIFER, and the Vatican’s astonishing plan for the arrival of an alien savior” diye bir kitap yazmış. Bu kitaba göre Vatikan tüm dünyayı “uzaydan gelecek olan bir mesih, bir “uzaylı kurtarıcı” için hazırlıyormuş.

Bu iki araştırmacı-yazar, Vatikan’ın astronomu Guy Consolmagno’nun kendilerine böyle belgeler sunduğunu kitaplarında yazmış. Yazarların iddiasına göre Vatikan’da “yetkililer”, dünyayı uzaydan gelecek olan ziyaretçilere hazırlamalıymış.

“Is Jesus alien?” diye makaleler dönmeye başladı internette, bir müddet sonra bu zihniyet Hz.İsa(as)’ya da iftira atmaya devam eder, “o zaten uzaylıydı” filan diyerek.

Bütün bunlar vahiy kültürü yerine uzay kültürü geçirme projelerinin ön ayakları olabilir.

Bazı dar görüşlü ufoculuk siteleri bu tarz haberleri “Uzaylılar zaten vardı, Vatikan bunu zorla kabul etti, onlar da biliyor artık, bu yüzden ufolar dünyaya gelmeden rol çalmaya çalışıyor, insanlar Hristiyanlıktan soğumasın telaşındalar” diye yorumluyor.

Anlamadıkları nokta, zaten Katolik dünyası insanların “uzaydan gelen mesih” fikrine alışmasını istiyor, rol filan çalmıyorlar.

Böyle giderse, uzaya “gizlice” dünyadan gönderilen bir “astronot” dünyaya müthiş törenler eşliğinde geri dönerse, Vatikan da onu mesih ilan edebilir, milyarlarca salak bu safsataya kanabilir.

Dini bir kurum devasa bir teleskop inşa edip adını niye Lucifer koyar?

Barış Tarımcıoğlu/Haricihaber.com

Yazan - Nis 26 2013. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes