harici haber

Çin Facebook’u satın almak istiyor

Elbette bu haberi “Amerika” kategorisinde yayınlamamızın bir kaç sebebi var. Kimse kusura bakmasın Facebook’un kesinlikle filminde bile anlatıldığı üzere kampüs gençlerinin başarısı olduğuna inanmıyoruz. Etrafımızda ne kadar insan varsa, onlara “lütfen her dakika saat çektiğiniz fotoğrafı yayınlayıp etiketlemeyin, FBI’ın yüz-tanıma veri tabanına “bedavadan” yardımda bulunmuş oluyorsunuz” deyince komplo teorisyeni olmakla suçlanmamız asla yıldırmayacak bizi. “Bir anda başarılı olan 2 Amerikalı genç-girişimci palavralarına” her daim dikkat etmek lazım. Amerika’nın sosyal dinamiklerini iyi incelerseniz, facebook’ gibi annelerinin garajında işi başlayan sonra birden bir “el” sayesinde itilip ivme kazanan girişimci gençler masallarına inanmak zorlaşır. Google veya Facebook fark etmez, hep birden bir “patlama” yapar bu girişimler. Sosyal fenomen çılgınlaştıktan sonra, hayatımızın her anını kapladıktan sonra geriye dönüp sorgulama yapmak veya didiklemede bulunmak marjinal kaldığı için komple teorisyenliği ile itham edilirsiniz.

Oysa şimdiye kadar kimse “arama motoru” google’un niye belli başlı kentlere “kamera” yerleştirdiğini, facebook’un gizlilik ayarlarının niye bu kadar çetrefil olduğunu bize açıklayamadı. Hele bir facebook hesabınızı tümden kapatmak isteyin, bakalım başarılı olabiliyor musunuz?

İnsanoğlunun içindeki o aşağılık “ben de mühim insanım” dürtüsünü gıdıklamayı iyi başardığı için bu kadar tutuyor bu sosyal ağ zırvalıkları, tüm dünyayı sardıkları için güçleri her geçen gün artıyor. Masumane gibi gözüken çıkış noktaları dahil, iliklerine kadar politikleşiyor, elbette icat eden ülkelerin bir iletişim silahı haline dönüşüyor.

Evet, Çin hükümeti sessizce Citibank’e demiş ki, “Eh, 1.2 milyar versek, bizim için önemli miktarda facebook hissesi satın alır mısınız?” Forbes dergisinin internet bülteni hemen soruyor, “Çin’e böyle bir hak verilmeli mi?” diye. Biz hiç öyle insan hakları ihlalleri konusunda karnesi pek parlak olmayan Çin’in, yüz milyonlarca kendi vatandaşının facebook hesabına müdahale etme şansı olmasının tehlikelerinden bahsetmeyeceğiz.

Bu tarz cıngar tellallıklarını zaten batı da pek çok kalem yapar, eğer böylesi bir alış veriş gerçekleşirse. Statüsünü on dakikada bir “kahve içiyorum, kedim tüy döktü” gibi cümlelerle “update” etme ihtiyacı duyan facebook kullanıcısı, zaten kendi insanlığının hakkını ihlal ediyordur, onun tepesinde bir de Çin menşeili demokles kılıcı olmuş olmamış inanın umurumuzda değil. Umurumuzda olmama sebebi, sırf Çin’in ekonomik gelişmesini engellemek, uluslararası alanda yapacağı atılımlara gölge düşürmek için, sürekli insan hakları ihlalleri konusunda Çin’e Batı medyası tarafında çamur atılmasından gına geldiği için.

Elbette insan hakları ihlalleri ve rejimin tam olgunlaşmama sorunu var Çin’de, bunu biliyoruz. Bizim asıl derdimiz, insanlık tarihinde belki ilk defa, yerkürenin en kalabalık insan gücü hem üretiyor, hem de har vurup harman savurmadan para biriktiriyor. Eğer bu bir mesele ise, tüm dünya barışını tehdit eden, bu mesele batı medyasının klasik çifte-standart soslu kara çalmaları sayesinde irdelenemez, sağlıklı bir şekilde analiz edilemez.

Asıl mesele zaten, Çin’in yükselen gücünün ABD ile hemen hemen her alanda savaşacağı. Önümüzdeki on yıllarda hep bu konudan bahsedecekmişiz gibi duruyor. Çin nasıl Google’un bileğini büktü ve Google pek önem verdiği “ilkesel duruşundan” taviz vermek zorunda kaldı, herhalde Facebook’ta aynı yoldan gidecek gibi gözüküyor. Yalnız bu sefer durum biraz değişik. Google’un Çin’de maruz kalacağı sansür meselesinden ders çıkaran Çin bu sefer daha dobra, pervasızca bir tavır içinde, direkt satın almaktan bahsediyor.

“Bu sefer ama çok fazla olmaya başladı bu Çin’liler” laflarını çokça duyarız, eğer böyle bir şey gerçekleşirse. Batılı kalemler, kendi ülke ve milletlerinin son yüzyıllarda işlemiş olduğu tonlarca insan hakları ihlalini bir tarafa bırakıp, “21.yüzyılın yeni yükselen değeri” Çin’e daha çok çamur atmak için facebook üzerinde Çin hükümetinin faşizan uygulamalarından dem vururlar.

Aynı kalemler Facebook’ta açılan “Filistin Direnişine Destek” içerikli sayfalarının teker teker kapatılması konusunda çıt çıkarmamıştı.

Mısır ve Tunus devrimlerinde baş aktör olan, sokağın sesini yansıttığı iddia edilen Facebook, her ne hikmetse Bahreyn ve Yemen’de sokağın sesini yansıtamıyor, çünkü Bahreyn ve Yemen’deki sokağın sesi Batının işine gelmiyor, biz de facebook’un “herkese açık sosyal paylaşım sitesi” olduğuna inanalım, öyle mi?

Önce myspace “deneyi” yaptılar, tutmayınca facebook servis edildi. Çin bu konuda dikkat etsin, facebook hisselerinin çoğunluğunu satın alır, bir de bakarsınız 4-5 ay içinde yeni bir sosyal zırvalık dalgası salmış dünyayı, Çin’in elinde patlar facebook.

Keşke batının icat ettiği böyle saçma sapan sanal mallara bu kadar rağbet olmasa da, Çin, alın teri ile kazandığı parayı daha “hikmetli” işlere yatırsa. Evet alın-teri dedik, farkındayız ki Çin’in binlerce fabrikasında milyonlarca iş çok kötü koşullarda çalışıyor, komünist zihniyet hala köylü ve işçinin hakkını sömürmeye devam ediyor, bütün bunlar apaçık ortada.

Ama Çin, kendi ticari malını kendisi üreterek satıyor, buradan para kazanıyor. Başka ülkeler gibi kimsenin doğal kaynaklarına çöreklenmiyor.

Kaçınılmaz olarak da yayılacak “Çin sermayesi” tüm dünyaya, bakalım ABD’nin sosyal ağları bundan nasibini alacak mı?

Yazan - Nis 29 2013. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes