harici haber

Tunus halkının kayıp milyar dolarları

Daha önceden de Libya için hemen hemen aynı haberleri yapmıştık, Kaddafinin servetleri çeşitli bankalarda dondurulmuştu, sonra akibetleri meçhul olmuştu. Şimdi de Associated Press’in haberine göre Tunus’un devrik lideri Bin Ali’nin yaklaşık 20 milyar dolarlık servetinin nerelerde olduğu belli değil.

Bin Ali’nin karısının Lübnan’daki bir bankada “tespit edilen” 28 milyon doları Tunus hükümetine geri ödenmiş. Ancak Tunus’lu yetkilileri metodlarını sorguluyor zira böyle tek tek banka hesabı avlamaya çalışmaları çok zor olacakmış, normal olarak. Ayrıca bu durumda buharlaşması kolay banka hesaplarının takibini yapmak çok zor olacak.

Birleşmiş Milletlerin bu konuda görevlendirdiği Katarlı avukat Ali Ben Fetis Al Marri, Tunus Cumhurbaşkanı Moncef Marzouki’ye törenle 28 milyonluk çeki vermiş.

Geriye 19 milyar 972 milyon dolar kalmış oluyor, haydi hayırlısı. Zira bu para Tunus halkının.

En azınında nezaketen bile olsa dış işlerimizin bu konudan bahsetmesi gerek, eğer gerçekten Tunus halkını “kardeş” olarak görüyorsak.

Yazan - May 1 2013. Kategori Orta-Doğu. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes