harici haber

Türkler Almanya’yı terk ediyor

NationalPublicRadio’da ilginç bir analiz var, Almanya’da yaşayan Türkler ile ilgili. Belki de bu dış basınının neo-naiz davalarına gösterdiği ilginin dolaylı bir sonucu. Analizde Almanya’da yaşayan Türklerin bu son neslinin ciddi bir işsizlik içerisinde olup Islamofobi yüzünden Türkiye’ye geri dönmek zorunda kaldığını fikri savunuluyor.

Özellikle Fransa’da ismi Müslüman olanların iş bulma konusunda ne kadar zorluklar çektiğinin haberlerini daha önce yapmıştık, Almanya gibi nispeten Türk göçmenlerini kendi toplumuna daha çok entegre etmeyi başarmış bir toplum için bu durumun söz konusu olması üzüntü verici.

Konu ile ilgili iki belgesel çekmiş Semra Guzel-Korve bunun daha çok Avrupa’yı kasıp kavuran euro krizi ile ilgili olduğunu, insanların iş bulmak için ülkelerine geri döndüğünü söylemiş. Ayrıca bu ekonomik krizin aynı zamanda Almanya’daki İslamofobiyi de körüklediğini eklemiş.

2007 ila 2011 arasında Almanya’dan 193.000 Türk, Türkiye’ye geri dönmüş.

Bu tarz haberlere alışığız aslında bizim basında, ancak ABD’nin NationalPublicRadio’sunda bu mevzulardan bahsedilmesi ilginç. Peter Kenyon imzalı bu analizde en çok dikkatimizi şu cümle çekti. “Artık bunun sonucunda Almanya’daki İslamofobikler sevinçten parti verir, Türkler geri dönüyor diye, ama bu sefer kendi problemleri için kimi günah keçisi olarak tayin edecekler bakalım”

Barış Tarımcıoğlu/Haricihaber.com

Yazan - May 8 2013. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes