harici haber

Bilim insanlığın sonunu getirebilir

Oxford Üniversitesinin Future of Humanity Institute yani İnsanlığın geleceği enstitüsünün bir çalışması yayınlandı, ismi Existential Risk Prevention as Global Priority yani Küresel bir öncelik olarak varoluşsal riskin önlenmesi.

Dertleri daha basit aslında, insanoğlunun teknolojinin esiri olduğunu, bunun durdurulması gerektiğini söylüyorlar.

Kurumun başkanı Nick Bostrom MSN’e verdiği demeçte, “İnsanlığın teknolojik güçleri ile bu güçleri kullanma bilgeliğimiz arasında müthiş bir yarış var, bu hırsımız bilgeliğimizin önüne geçecek, bundan endişe ediyoruz” demiş.

Geçecek yanlış bir tabir bizce, geçti demek daha doğru olur, teknoloji budalalığı onu kullanmanın “bilgeliğinin” önüne çoktan geçti, Oxford’lu bilim adamları yeni uyanıyor.

Kimsenin bilim sonucunda bilgi edinme gibi bir derdinin olmadığını, bilimin epistemelojiye değil de sadece teknolojiye, bu yüzden de kapitalizme, bu yüzden de faşizme hizmet ettiğini söyler dururuz hep, artık görüşlerimizi dayandıracağımız bir Oxford çalışması var, ne gerekse.

Bu gruptaki bilim adamları ayrıca bir kahanette bulunmayı ihmal etmemiş, bu hızdaki gelişmeler daha önceden hiç bir benzeri görülmemiş, çözümü bilinmeyen, öngörülemeyen riskler doğuracağından, gelecek yüzyıl içerisinde “bilim insanlığın sonunu getirebilir” demişler.

Yazan - May 13 2013. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes