harici haber

ABD’nin Kürt bağımsızlığını dengeleme vakti geldi mi?

Bu soruyu ABD’li araştırmacı gazeteci Jason Ditz sormuş. ABD’nin dış ilişkiler kurumlarından American Enterprise Institute ise ilginç bir rapor yayınlamış, ABD’nin artık “bağımsız Kürdistan” desteğini tam anlamıyla arttıracağını iddia ediyor.

Rapora göre Türkiye ile PKK arasındaki barış görüşmeleri sayesinde “Kürdistan Özerk bölgesine” ABD’nin daha çok destek vermesi sağlanacak zira nasıl olsa Türkiye’nin PKK sorunu biteceği için ABD’nin böyle bir destek vermesine Türkiye karşı çıkamayacakmış.

Daha önceleri Reuters’in haberlerine göre Exxon zaten Kürt bölgesi ile petrol anlaşmaları yapmıştı ve Maliki buna bozulmuştu. Bu raporda ise artık Maliki’nin bozulma hakkı olmadığını zira Maliki’nin İran’a verdiği açık destekten dolayı ve bu desteği fazlalaştırmasından dolayı zaten ABD’nin Maliki’nin ipini çekmek istediği yazıyor.

Bu tarz raporlar olan biten üzerine mi yazılıyor yoksa olması istenilen mi, onu anlamıyoruz. Çok da önemli değil bizce.

Zira önemli olan bu bölgenin her daim petrol oldukça karışıklık içinde olacağı.

Şimdi bu rapora göre ABD, bağımsız bir Kürdistan için bastıracak.

Zaten bölgesel Kürt yönetimi ile Irak hükümetinden bağımsız enerji antlaşmaları yapanlar var.

Bu yüzden biz de Barzani ile enerji pazarlığına oturunca nasıl oluyor da ABD’ye posta koymuş oluyoruz, onu anlamadık, zira bizim basınımızda öyle geçiyor.

Yazan - May 15 2013. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes