harici haber

Reklamcılığın şeytani metodları

Reklamcılık ve halkla ilişkiler tarihi üzerine oldukça derin ve nitelikli bir belgesel var aşağıda, biz bu tarz filmlerin kanallarımızda “doğru” bir tercüme ile yayınlanmasını istiyoruz. Zira artık uzaydan gelen kıllar tüyler, piramitlerin olmayan gizemleri ve Hitlerin bıyığının anatomisi üzerine yapılan aynı tarz beyin uyuşturucu belgesellerden bıktık.

Belgeselin adı “Century of the Self” yani “benliğin yüzyılı”. Benliğin yani kişiliğin nasıl reklamcılık ve halkla ilişkiler üzerinden “kurgulandığının” tarihi. Hiç düşündünüz mü “Ben şunu bunu beğeniyorum” dediğinizde bu cümle gerçekten size ait bir fikir mi, yoksa size bunu söyletiyorlar mı?

Bu belgeselde ana karakterlerinden biri Frued’un kuzeni, reklamcılığın babası Edward Bernays diyor ki;

“Kitle kontrolü yaparken kesinlikle propaganda sözcüğünü kullanmamalıydım, onun yerine hakla ilişkiler sözcüğünü icad ettim”

ABD’de 1920’lerin başında kadınlar sigara içmeye utanıyorlarmış, reklamcılar bu konuda devreye girmişler:

ABD tütün federasyonları başkanı George Hill, Edward Bernays’in halkla ilişkiler şirketinin ilk müşterisi idi. Bernays kadınları sigara içirmeye alıştırmak için bir deney yapmış zira o zamanlar kadınların özellikle ev dışında sigara içmesi bir tabu imiş. George Hill Bernays’e demiş ki “Pazarımızın yarısını kaybediyoruz.” Reklamcılığın babası Barneys ise şöyle diyor “Biz de psikiyatristlere sorduk, onlar da bizi “Siz kadınlara sorun bakalım, sigara onlar için ne anlam ifade ediyor” diye yönlendirdiler.

Sonrasında muazzam paralar saçarak “kamuoyu araştırması” yapıyorlar ve öğreniyorlar ki; işin “cinsellikle” ilgisi varmış:

Psikiyatrist Abraham Arden Brill, Bernays’e şöyle bir tavsiyede bulunuyor: “Kadınlara aslında sigarayı bir penismiş yani erkek seksüel gücünün bir sembolü gibi gösterip onunla “özgürleşmelerini” sağlamak gerek. Bu yüzden siz reklamcılar,  bir yolunu bulun, sigara kullanımını kadın için “erkeğin cinsel gücüne meydan okuyan bir şey olarak” sunmaya çalışın, bunu başarırsan kadınlar sigara içer.”

Bernays’in ilk sigara reklamı kampanyaları bu cinsellik ve özgürlük temaları üzerine kurguluyor.

Reklam kampanyasının sonuçları elbette ABD’de ki sigara üreticilerinin yüzünü güldürmüş.

Bu belgeselde bunun gibi reklamcılık ve hakla ilişkiler şeytanlıkları üzerine daha çok ilginç bilgiler var.

http://www.youtube.com/watch?v=s7EwXmxpExw

Bu adreste ise bir kısmı Türkçe’ye çevrilmiş:

The Century of the Self (ben devri ) 1.BÖLÜM tr altyazı from aydinjung on Vimeo.

Barış Tarımcıoğlu/Haricihaber.com

Yazan - May 15 2013. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

1 Yorum - “Reklamcılığın şeytani metodları”

  1. […] Barış Tarımcıoğlu/Haricihaber.com […]

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes