harici haber

Mısır’ın finans ve Nil nehri sorunları

Suların bir türlü durmadığı Mısır hakkında pek haberdar olamıyoruz, malum çevrelerin Müslüman kardeşler hakkında yaptığı olumsuz propagandalara rağmen, bizim bağımsız olarak Arap tvlerinden öğrendiğimiz Mursi’ye olan desteğin zamanla azaldığı yönünde, zira Mısır’ın ekonomik sorunlarına halkın sabrının azalması.

AssociatedPress’in bir haberine göre Etiyopya, Nil nehrinin bir bölümünün akışını değiştiriyor, baraj inşa etmek için. Mısırlı yetkililer bunun kendilerine zarar vermeyeceklerini belirtmişler ancak Nil nehrinin Mısır ekonomisi için nasıl bir bel kemiği olduğu aşikar. Etiyopya neden şimdi böyle bir işe kalkıştı ve Nil’e bağımlı olan Sudan acaba bu işe ne der?

Ayrıca Reuters’in bir başka haberine göre 2011 yılında Birleşik Arap Emirliklerinin Mısır’a verdiği 3 milyar dolarlık yardım paketi hala “yolda”. BAE’nin Finans bakanı Şeyh Hamdan bin Raşid el-Maktum, “bu konu hakkında doğru yolda ilerliyoruz ancak size tam olarak bu para kaynaklarının Mısır’a ulaşacağını söyleyemem”

Belki de bütün orta-doğu ülkeleri nefeslerini tutmuş, Mursi’nin ne kadar başarılı ve istikrarlı olacağını bekliyor.

Tahrir meydanındaki coşkuları paylaşmak kolaydı, asıl mesele şimdilerde Mısır halkının yanında olabilmek, mantıklı ve doğru bir biçimde.

Yazan - May 29 2013. Kategori Orta-Doğu. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes