harici haber

ABD tarihinin en büyük telekulak skandalı ile çalkanıyor, ABD Polisi biber gazı sıkacak protesto göstericisi bulamıyor.

Yine Türk gazetecilerinin önemli bir bölümün herhangi bir basın toplantısında herhangi bir ABD yetkilisine asla bu konu hakkında soru yöneltemeyeceği bir haber ile karşı karşıyayız.

ABD halkı büyük bir şok ve öfke içinde ama onlara mikrofon uzatan yok. Sokaklarda protesto gösterileri de yok, Obama elini internetimdem, cep telefonumdan çek diye bağıran da yok. Zira pek çok ABD medyası işlerini güçlerini bırakıp, Taksim olaylarını köpürtmek derdinde, bizim uzunca zamandır yazdığımız “Dış basınla mücadele taktikleri” yazılarımızı teyit edercesine.

Hiç bir ABD’li köşe yazarı da örneğin ABD dış işleri bakanına “Türkiye’ye demokrasi dersi vermeye çalıştığınız şu günlerde bu acayip telekulak skandalını nasıl değerlendiriyorsunuz? ” diye bir soru da yöneltmiyor.

Evet, bizim medyaların ufacık verdiği önemli bir haberin arkası geldikçe geliyor, skandal büyüyor. ABD’de bütün vatandaşlarının cep telefonu konuşma kayıtlarını, ABD’nin türlü türlü gizli servis istihbaratları dinliyor. WallStreetJournal’in haberine göre bu telekulak skandalı ile ilgili olarak Obama kalkıp “bu çok normal niye şaşırıyorsunuz ki?” demiş

Bugün itibari ile HuffingtonPost’un haberine göre NSA, yani CIA’nın da üzerindeki istihbarat servisi, Microsoft, Yahoo, Google, Facebook, PalTalk, AOL, Skype, YouTube, Apple uygulamalarını kullanarak kendi vatandaşlarının “özel hayatlarına” mercek uzatıyor.

Bu haberleri iri-ABD medyaları es geçmeye önem veriyor. Ayrıca listede twitter’ı unutmuşlar kanaatimizce.

ABD gençliği öfke içinde, tek bir haberin altında binlerce yorum var. Zavallılar, bu haberi facebook’tan paylaşmaya devam ediyorlar.

Nedense onlara mikrofon uzatacak bir tane uluslararası İngilizce yayın yapan haber kanalımız yok.

Bir ABD’li genç şöyle bir yorum yazmış, “bu haberin sönmesi için şimdi lazım olan “şeytani bir Müslüman terör olayı”, sonra bizim yetkililer çıkıp der ki, biz bu teröristi telefonları dinledik diye yakaladık derler, bu sayede herkes “ee iyi o zaman dinlemeye devam edin” derler, ABD hükumeti de bizim özel hayatımıza tecavüz etmeye devam eder.” demiş.

Dayan ABD gençliği, direnin, çok yakında Türk gençliği size tencere ve tavaları ile yardıma koşacak, bir yandan da internetten ve cep telefonundan kop(a)mamaya devam edin.

Yazan - Haz 7 2013. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes