harici haber

Devletler insanların internete olan düşkünlüğünü kullanıyor

HuffingtonPost gibi nispeten “bağımsız” ve milyonlarca gerçek ve daimi ziyaretçisi olan ABD’li haber portalları Taksim zırvalıklarını vereceğine normal olarak kendi içlerindeki muazzam NSA-Internet skandalı ile ilgileniyor, CNN gibi ağızlarının suyunu akıtarak taksimcilerine destek vermiyor. HuffingtonPost’ta NSA skandalı, cep ve internet takiplerinin ortaya çıkması ile haberlerin altında onbinlerce yorum var.

İnsanlar elbette bu ABD gizli servislerin bütün telefon ve internet kayıtlarını izlemesinin ortaya çıkması skandalından çok muzdaripler ve ironik bir şekilde internetten örgütlenip Obama’yı istifaya çağırıyorlar.

Bu skandalı ifşa eden Edward Snowden hakkında FoxNews gibi kuruluşlar vatan haini kampanyası başlattı. Bir yorumcu idamla cezalandırılsın dedi. Onun Çin gizli servisine hizmet ettiğini iddia eden var.

Snowden’in “Devlet insanların internete olan düşkünlüğünü sömürüyor zira biliyorlar ki insanlar internete ciddi anlamda düşkün ve bağımlı oldular” açıklaması bizi düşüncelere sevk etti. Her şeyin özü aslında bu değil mi?

Bizce bununla birlikte insanlar teknolojik oyuncakları bilimsel ilerleme zannetmekten vazgeçip neden bu kadar irrasyonel bir şekilde sosyal medyalara ve cep telefonlarına ihtiyaç duyduklarını sorgulamalılar.

Sahi neden insanlar zırt pırt, “acaba son tweeti mi kim retweet etti? Son yüklediğim fotoyu acaba kim beğendi?” diye meraklanır sürekli? Ding dong diye bir ses gelmediği halde “sms atan var mı bana acaba?” diye niye cep telefonlarını kontrol ederler?

Bu gönül bağının kökü nerede acaba? Nöroloji de mi? İnsanlar ellerinde cep telefonları olunca, facebook twitter logolarını görünce niye ferahlıyorlar? Neden zırt pırt internetten haberlere bakma ihtiyacı duyuyoruz?

Elbette devletler vatandaşlarını takip eder, insanoğlu bu kadar kolay “yem” olursa.

Yazan - Haz 12 2013. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes