harici haber

ABD üniversitesinden İslamofobi ve kitle medya ilişkisi üzerine çalışma

Bir başka ABD üniversitesinden yeni bir İslamofobi ve medya ile ilgili çalışma. Türk medyası cami yapımlarına duydukları hazımsızlığı gidermek için akademisyenleri mimari kaygılar üzerinden ekranlara horoz dövüşlerine çıkarttığı şu günlerde, ABD’den bu tarz akademik çalışmalar gördükçe azcık üzülüyoruz, neden bizim üniversitelerde kapsamlı bir “28 şubat medyasının psikosomatik sendromları” üzerine tezler yazılmıyor acaba? Yazılıyorsa seve seve duyuralım.

University of North Carolina at Chapel Hill’den sosyoloji Profesörü Christopher Bail, 2001 ve 2008 yılları arasında 50.000 tv haber metnini, 120 sivil toplum kuruluşunun Müslümanlar hakkında yayınladığı 1084  basın açıklamasını bir bilgisayar programı aracılığı ile incelemiş. Ulaştığı sonuç malumun ilanı aslında: ABD’de kitle medya Müslümanlar hakkında negatif haberlerin yayılmasına yardımcı oluyor, bu tarz haberleri özellikle köpürtüyor.

Prof. Bail bu çalışmasını kitaplaştıracakmış. Profesör ayrıca şunu eklemiş: “Medyanın bu tutumu yüzünden gayet olumlu ve ılımlı çalışmalar yürüten Müslüman sivil toplum kuruluşları da radikal damgası yiyor.”

Çalışmanın orijinal adı şu: “The Fringe Effect: Civil Society Organizations and the Evolution of Media Discourse about Islam since the September 11th Attacks. Yani Saçak Etkisi: Sivil toplum kuruluşları ve 11 eylül saldırılarından sonra İslam hakkında medya söyleminin evrimi.

Şu adresten okuyabilirsiniz:

https://docs.google.com/file/d/0Byvk0A8Ic21YLVVsWGpfaWpoYkk/edit?pli=1

Biz tekrar çağrımızı yineliyoruz. Ülkemizde de akademisyenler, özellikle psikiyatri alanında çalışma yapan akademisyenler, 28 şubat medyasını benzer bir çalışmaya tabi tutmalı ve bu sendromun psikolojik bozukluk olduğunu ortaya çıkarmalıdırlar.

Yoksa o dönemin pişmiş kelleleri koltuklarında oturup şaraplarını yudumlamaya devam edip her fırsatta muhafazakarlara saldırmaya devam edecekler, bir yandan da her türlü meclis komisyonunda “ah vah tüh ne yapalım asker amcalar bizi kandırdı” diye maval okumaya devam edecekler.

Barış Tarımcıoğlu/Haricihaber.com

Yazan - Haz 18 2013. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes