harici haber

Birleşik Arap Emirlikleri’nde Müslüman kardeşler darbe yapmak ister mi?

Associated Press’te tuhaf bir haber okuyoruz, Birleşik Arap Emirliklerinde darbe suçlaması ile yakalanan 30 Mısırlı ve BAE’li kişi, mahkemeye, hükumeti devirmeye çalışmak suçlaması ile sevk edilmiş.

Tutuklananlar arasında, AP’nin iddiasına göre Mısır’daki Müslüman kardeşler ile bağlantısı olan insanlar da varmış, haberi yazanlar doğal olarak bu durumun BAE ile Mısır ilişkilerinin bozulacağını belirtmişler.

Yine aynı gün, yine Associated Press’in bir başka haberinde, Mısır’ın en önemli dini liderlerinden, El-Ezher cami baş imamı Şeyh Ahmet El-Tayyib’in bir “fetvasını” duyurmuşlar, bu fetvaya göre şeyh, protestocuların, barışçıl olmak kaydıyla Mursi eleştirmelerine izin vermiş.

Ne bekleniyorsa?

Bu fetvayı duyanlar sokaklara mı koşsun, %50 almış Mursi’yi devirmek için?

Böyle bir fetva verilmiş mi gerçekten?

Müslüman kardeşler cidden, kendi iç sorunları yokmuş gibi BAE’lerinde “darbe” mi planlamak istemiş?

Haberin son cümlesi ilginç. “BAE ile Mısır, 29 yıllık Mübarek yönetiminde yakın ilişkiler gerçekleştirebildi.” Sanki BAE için Mübarek daha iyi bir tercihti mi demeye çalışıyorlar?

Haricihaber.com’un Reuters, AFP, AP gibi haber ajanslarını “saygın” olarak otomatikman kabul etme zorunluluğu olmadığından böyle iki haber okuduğumuzda bu soruları normal olarak soruyoruz.

Böyle giderse Mısır’da sular durulmayacak, BAE gibi bir ülke bile, kimsenin öyle bir niyeti olmadığı halde, darbeden nasibini alacak.

Derviş-fikir-zikir meselesi.

mursi-bae

 

 

 

Yazan - Haz 20 2013. Kategori Orta-Doğu. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes