harici haber

ABD dergisinden Myanmar kapağı

Haricihaber’in 2 yıldır, bizim medyamızın ise son 1 aydır dış basına yüklenip deşifre etmeye çalıştığı bir gerçek, ama ne de olsa söz konusu dış basın olsa bile bazı olumlu gelişmeleri vermek zorundayız. Yeri geldiği zaman İslamofobik bir sürü haber veren, ilginç kapaklar ile Müslüman coğrafyadaki halkları başarılı bir şekilde kışkırtan ünlü ABD dergisi TIME’nın bu haftaki kapağı da tartışma yaratacak türden.

Konuyu Myanmar olaylarına ayırmışlar ve kapak şunu diyor “Budist terörürün yüzü”.

Hannah Beech’in haber-analizinde şu cümle dikkatimizi çekiyor, “Maalesef her dinde olduğu gibi, normalde barışçıl mesajlar vermesi ile bile bilinen Budizim’in içinden bile bu mesajları çarpıtıp şiddete başvuran bir kitle çıkabiliyor”.

Genelde ABD medyasında Çin’e karşı Tibet kozunu kullanmak için her daim Budistler çok iyi ve hoş olarak gösterilir. Ayrıca Hollywood da onların imajını parlatıp Hristiyan kitlelere “alternatifsiz değil sizin dininiz” demiş olur ki zaten bu da Hollywood’un “Illimunati” mentalitesine uygundur. Bu yüzden Myanmar vahşeti başlayınca sadece Müslüman ülkeler tepki gösterdi uzunca bir süre, özellikle ABD medyası bu konuya duyarsız kaldı.

Şimdi ilk defa bu konu ABD medyasında önemli bir yerde gündeme geliyor, bu gelişme sevindirici.

Tabi bir de sağı solu vahşice yakan budist rahiplerin fotoğraflarını verseler daha iyi olurdu kapakta, düşünceli bir ifadesi olan şu rahibin yerine.

Ya da yerinden yurdundan atılan Myanmarlıların dramı daha güzel verilebilirdi, ama yine de bu bir başlangıç.

Acaba CNN Myanmar’dan 8 saat canlı yayın yapar mı?

time-budist-myanmar2

 

 

 

Yazan - Haz 23 2013. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes