harici haber

ABD ordusu sosyal medyayı yönlendiriyor

Aşağıdaki haberi tam 1 sene önce yayınladık, iç yüzünü belki de hiç bir zaman anlayamayacağımız bir sebepten dolayı medyamızın bu konulara duyarlı olması gereken bazı kesimlerine bu tarz haberlerimizi gönderdikçe, tuhaf bir duyarsızlıkla ilgisiz kalıyorlardı, ta ki işte Taksim olayları sonucunda yumurta kapıya dayanıncaya kadar. Şimdilerde herkes, “Dış basın mücahidi” kesildi. Kesilsinler, bu tabi sevindirici ama yarım yamalak İngilizceyle, konuya tam vakıf olmadan “Dış basınla mücadele” etmek aslında bize fayda değil, zarar getirir.

1 sene önce için “komplo teorisi” kategorisinde yayınlanabilecek bir haber var aşağıda, bugün için “flaş” kodlu geçebilirler.

ABD ordusu sosyal medyayı yönlendiriyor

Guardian’ın haberine göre, Kaliforniyalı bir teknoloji firması ABD ordusunun operasyon komutanlığı  CENTCOM için özel bir yazılım geliştirdi. Bu yazılıma göre herhangi bir ordu mensubu aynı anda 10 farklı “inandırıcı geçmişe ve belgeler sahip “sahte” insanları yönetebilecek. Bu sahte insanlar facebook, twitter gibi sosyal medyaları kullanarak “psikolojik savaş” gerçekleştirecekler.

ABD ordusu bu operasyona Operation Earnest Voice (OEV) yani “samimi ses” operasyonu adını vermiş ve bunun ilk örneğini ikinci Irak müdahalesi esnasında kullanmış. Internet mecraları üzerinden El Kaide destekçileri ve savaşa karşı çıkan ABD’liler politik baskı altına alınmış.

Bu program dahilinde 50 farklı operatör, 10’ar adet sahte “online profili” yönlendirebilecek.

Deme ki 500 adet “ateşli bir şekilde ABD çıkarlarını savunan facebook kullanıcısının” belli görüşleri yaymak için yeterli olduğunu düşünüyorlar.

Centcom sözcüsü Bill Speaks konu ile ilgili olarak bu teknolojinin ABD iç kamuoyuna kullanılmayacağını zira bunun kanunsuz olacağını ancak yazılımın farklı dillerde “sahte insan profili” üretebileceğini” söylemiş.

Örneğin Türkiye bir konuda, mesela dış politika konusunda ABD’nin hoşuna gitmeyen bir başarı mı yakaladı. Hemen bu sanal insan profilleri devreye girip, Türklerin okuduğu sosyal medya mecralarında Türkiye aleyhine, ABD’nin lehine kamuoyunu etkilemeye çalışacaklar.

Gerçi bunu Türkiye’de yapmalarına gerek yok, Türkiye’nin her türlü başarısını hazmedemeyen o kadar çok “Türk” var ki, haber sitelerine bakın, haber altı yorumlara, dolayısıyla Pentagon bu sistemi başka ülkeler için kullansın, kendi devletinin, hükümetinin aleyhine en çok atıp tutan yegane “ulus” burada yaşıyor herhalde.

Yine de, Pentagon’un böyle çalışmaları olduğunu biline ve sosyal medya mecraları mümkün mertebe terkedile…

Barış Tarımcıoğlu/Haricihaber.com

Yazan - Haz 23 2013. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes