harici haber

ABD halkının hazır gıda saplantısı

ABD’nin sağlık bakanlığının kendi halkını hemen hemen hiç düşünmediğini ortaya koyan bir haber var, yahoonews’da. ABD halkına normal olarak yedirilen hazır gıdaların %80’i, başka ülkelerde içerdiklerinden dolayı yasaklanmış durumda.

Bu haberimiz sadece kısa ya da uzun bir süreliğine ABD’de yaşayacak vatandaşlarımıza uyarı niteliğinde olmamalı, daha da fazlasını içermeli. Yani bizce buradaki asıl problem, ABD’nin özellikle “bilim ve teknoloji” alanlarında temel otorite olarak kabul edilmesi, bizim bir kesim medyalarımız tarafından.

Oysa ABD’nin FDA kuruluşu yani bir anlamda sağlık bakanlığı, kendi halkına resmen zararlı maddeler yediriyor, stklar protesto ediyor, ama değişen bir şey yok. Zira ABD’deki gıda lobisi çok güçlü.

Rich Food, Poor Food yani Zengin besin, fakir besin adlı kitap çalışmalarından  Mira ve Jason Calton, ABD’deki gıdaların içeriği hakkında bir çalışma yapmış ve yiyeceklere konan “katkı maddelerinin”%80’i, diğer ülkelerde yasaklı maddeler listesinde.

Fast-food kültürünün evlere taşınmış versiyonu bu hazır gıdalar, mikro dalgada iki dakikada ısıtılıp, evin hanımı rahatça tv seyretsin diye uydurulan insanlık suçuna ABD’liler pre-packaged food diyor, yani hazır gıdalar.

Aynı kültür bizce diğer fast-food ürünlerinde de var, özellikle ülkemizde çok popüler olan fast-food’larda.

ABD ve gıda sözcükleri bir cümle içinde yan yana ise orada ciddi bir şekilde durmak gerek.

abd-gida

 

 

 

 

 

 

 

Yazan - Haz 25 2013. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes