harici haber

İslamofobi siyaset üstü bir projedir

Bu iddia Rutgers üniversitesinde Medya ve Orta Doğu çalışmaları üzerine çalışmaları ile bilinen Profesör Deepa Kumar’a ait.

Amerika’nın önde gelen siyaset dergilerinden The Nation’da ABD’li akademisyen Deepa Kumar’ın yeni kitabı Islamophobia and the Politics of Empire üzerine detaylı bir analiz yayınlanmış. Çalışmada İslamı öcü gibi göstermenin yeni bir şey olmadığı ve bir Müslüman düşman yaratma fikrinin çok eski kolonyal bir proje olduğunu ve bunun Amerikan emperyalizmi ile bağlantılı olduğu anlatılıyor.

Kumar’a göre söz konusu İslamofobi olduğundan Amerikan siyasetinde hem demokratlar hem de cumhuriyetçiler “İslami terör” konusunda hem fikir olabiliyor. Bu yüzden her iki partiyi de ilgilendiren, siyaset üstü bir konuyu tanımlamak için kullanılan “bipartisan” tabirini bu konu için kullanmak uygun olurmuş. Zira “bipartisan” iki partiye birden ait olan demek.

The nation’daki kitabın tanıtım makalesinde oldukça ilginç bir tespti var. O da, Amerika’nın 2.dünya savaşının galibi olarak Orta-Doğu’yu hegemonyası altına almak için 19.yüzyıl İngiliz ve Fransız oryantalist söylemini onların elinden alarak kendi emperyal çıkarları için kullandığı.

Yazan - Tem 17 2013. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes