harici haber

Hollywood Arapları nasıl ve neden kötü gösterir?

Media Education Foundation kurumunun Massachusetts üniversitesinde iletişim ve medya profesörü olan Sut Jhally’ye çektirdiği “Reel Bad Arabs: How Hollywood Vilifies a People” isimli belgeselde, ABD sinema ve tv sektörünün sürekli Arapları nasıl kötü olarak göstermek için belli başlı teknikleri kullandığını gözler önüne seriyor.

Belgeselde Arapları Hollywood filmlerinde kötü gösterme geleneğinin sanıldığından çok daha eskilere dayandığı gösteriliyor. Yapımcıların iddiasına göre bu “planlı hareket” 1920’lerin sessiz filmleri ile başlamış. O yıllarda batının herhangi bir şekilde “İslami terör” gibi bir endişe yoktu ama o yıllarda Müslümanları kötü ve tehlikeli insanlar olarak gösterme eğilimindeymişler.

Belgeselde ayrıca ABD’li yazar Jack G. Shaheen’un görüşlerine yer verilmiş, Shaheen’in aynı adlı bir kitabı da bulunuyor. Shaheen kitabında tam 900 filmi incelemiş, bütün bu filmler gerek kişiler, gerek tarihsel olaylar gerekse film dekoru ve mekanlar üzerinden sürekli olarak Arap erkeğini kötü, pis ve tehlikeli olarak gösteriyor.

Barış Tarımcıoğlu/Haricihaber.com

http://www.youtube.com/watch?v=r4157QYY3o4&feature=player_embedded

Yazan - Tem 19 2013. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes