harici haber

Google beynimize çip yerleştirecek

İngiliz Independent gazetesi Google’un meşhur Googleplex isimli “araştırma geliştirme” merkezine bir ziyarette bulunmuş ve Google’un araştırmadan sorumlu mühendisleri Ben Gomes ve Scott Huffman ile görüşmeler yapmış. Edindiği izlenimleri sanki periler ülkesine bir ziyaret yapmış gibi aktarmış, teknolojik gelişimleri tüm insanlığı bütün sorunlarından kurtaracak mistik reçeteler olarak sunmuş.

Bu sunuşlardan çıkardığı sonucu da bir anlamda sanki mühendislere zorla söylettirmiş, Google ürünlerini artık sadece bilgisayarlarda değil, etrafımızı kaplayan her her şeyde ve giderek de bedenlerimize girecek şekilde tasarlıyormuş.

Google’un araştırmacılarına göre eninde sonunda iş beyinlerimize bir çip yerleştirmek ile sonuçlanacakmış.

Bizim buradaki problemimiz, gazetenin bütün olan biten muazzam bir ulvilik şemsiyesi altında vermesi.

Normal bir internet hızında eve yemek sipariş edecek yakınlardan bir restoran seçmek 1-2 dakika alıyor şu an itibari ile.

Gözümüze google’un glass’ını takınca bu mesele 3-4 saniyede hallolmuş oluyor.

Yani ortalama 70-80 saniye daha çabuk oluyor.

Hayatı boyunca hiç oruç tutmamış bir zavallı bunu muazzam bir ilerleme zanneder insanlık için.

1-2 dakika boyunca yemek siparişi bakmak internetten neyinize yetmiyor?

Bunu daha da daha da çabuklaştırmak için uğraşan mühendislerin “bilim ışığın neferleri” gibi şiirsel bir üslup ile okuyuculara aktarmak mıdır, gazetecilik?

Tuhaf bir şekilde “bilimsel” gelişmeler sağlandıkça reklam metin yazarlığı ile muhabirlik arasında pek bir fark kalmıyor.

google-beyin

 

Yazan - Tem 22 2013. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes