harici haber

Dolar rezerv para birimi olduğu sürece ABD savaşlar çıkartmaya devam edecek

Paul Craig Roberts ilginç bir şahsiyet, takip edilmesi gerek. Regan döneminde ABD hazine bakanı yardımcılığı yapmış. Rus gazetesi Pravda bir röportaj yapmış Roberts’la, ilginç tespitleri var eski bakan yardımcısın:

-Demokrat ya da Cumhuriyetçi fark etmez, Washington’daki hükümetler her daim akıl dışı ve suç manyağıdır, dünya barışına en büyük tehdittir.

-ABD’de dış kaynaklar ile siyasi partilere para yardımı yapılamaz ama Rusya’da yapılır. Bu yüzden bugün Rusya’daki muhalefet ABD’den para yardımı alır, diğer pek çok ülkede benzer durumlar vardır.

-ABD’nin bütün dış siyaseti üç cepheli savaş üzerine kuruludur, Uzak doğu’da Çin’le, Doğu Avrupa’da Rusya ile, ve Lübnan-Suriye-İran üzerinden Orta-Doğu’da… bu savaşlar asimetrik olarak hep devam edecektir.

-Bunun yanı sıra ABD artık iç ayaklanmaları, “İslami terörden” daha fazla önemsiyor, medyalara çaktırmadan sıkıyönetim benzeri kanunları yavaş yavaş çıkartıyorlar, ciddi bir halk ayaklanmasından korkuyorlar.

-ABD her geçen gün gerek internet kontrolü, gerek seyahat özgürlüklerin kısıtlanması üzerinden bir polis devletine doğru gidiyor

-Dolar dünya ticaretinin rezerv para birimi olduğu sürece ABD dünyanın her yerinde serbestçe savaşlar çıkartmaya devam edecektir.

Bunun gibi daha çok düşündürücü saptaması var Paul Craig Roberts’in. Belki de hükümete bağlı hazine bakanlığında çalışıp, buna rağmen ABD’nin “olmayan” merkez bankası Federal Reserve’ün gölgesinde siyaset yapmak zorunda kalmış olması ona bazı gerçekleri göstermiş olabilir.

ABD’de medyalarında pek mikrofon uzatılmayan böyle ilginç kalemlerden çok var, genelde bu muhalifler seslerini alternatif kanallarda duyurabiliyor.

Bizim merakımız acaba Türkiye-ABD ilişkileri üzerinden böyle kalemlere soru yöneltilirse ne gibi tespitler yapabilirler? Neden bizim basınımız böyle alternatif sesleri arayıp bulmaz, her daim kendisine CNN, BBC, FOX gibi kanalların servis ettiği ile yetinir, biz bunu anlamıyoruz.

Yazan - Tem 24 2013. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes