harici haber

İngiltere’nin en bonkörü Müslümanlar

NBCnews’ün bir haberine göre İngiltere’de yapılan bir araştırmanın sonuçları ilginç bir istatistiği ortaya koyuyor. Batı medyasının zekatın varlığından haberdar olmamak/etmemek için çırpındığı bir gerçek ancak böylesi bir araştırmanın sonuçlarını sosyologların uzun uzun analiz etmesi gerekiyor. Araştırmaya göre İngiltere’de en çok yardımlaşma kurumlarına bağış yapanlar Müslümanlar.

Söz konusu fakirlere ve yardıma muhtaçlara bağışta bulunmak olunca bir Müslüman ortalama olarak bir yıl içinde 567$, Yahudiler 412$, Protestanlar 308$, Katolikler 272$ harcıyor. Yardımlaşma konusunda ise en cimrisi ateistler çıkmış araştırmaya göre, 177$ harcıyorlarmış yardımlaşma için, yıllık olarak.

Pew Research Center’ün yaptığı bir başka araştırmaya göre Müslümanların %77’si yardıma muhtaçlara el uzatıyor. Yardımseverlerin kurduğu bir site olan justgiving.com’un bir analizine göre son iki yılda Müslüman arasında zekat verenlerin oranında %70’lik bir artış var.

Batı medyasında en azından ufak da olsa bunun haberi çıkıyor.

Son 10 yılda iyi giden Türk ekonomisine rağmen acaba bu rakamlar Türkiye’de nasıl, bunun araştırmasını yapan var mı?

Daha da önemlisi aslında gerçek anlamda uluslararası bir etkisi olan Türk medya mecralarının bu tarz haberleri “İngilizce yayın yapan birimlerinde” köpürtmeleri lazım.

“Uluslararası etkisi olan Türk medya mecraları” diye bir tabir tartışmaya açık, başka bir yazının konusu bir önerme aslında.

 

 

Yazan - Tem 24 2013. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes