harici haber

Mısır’a medya yardımı yapmamız gerek

Geçen sene Mısır üzerine yazdığımız bu yazımızı hatırlamak istedik, Mısır’dan gelen korkunç haberlere üzülmekten başka bir şey yapamamanın sıkıntısı içerisindeyken. Eğer geçen sene itibari ile ciddi anlamda “medya” desteği vermiş olsaydık Mısır’a, askeri vesayet bu kadar çok fütursuzca hareket edemezdi, batı medyası bu kadar çok dezenformasyon saçamazdı.

Mısırlı kardeşlerimizin silaha ya da ekmeğe ihtiyaçları yok, barışçıl gösteri düzenliyorlar, mütevazi iftarları onlara yetiyor. Tüm dünyaya seslerini duyurmaya ihtiyaçları var oysa Mısır medyası tamamen 28 şubat psikozuna boğulmuş durumda, halkına karşı olmaya devam ediyor.

Mısır’a medya yardımı yapmamız gerek:

Arap baharına Türkiye’nin verecek bir şeyi yoktur diyenlere inat, Arap baharı Türkiye’den ilhamlar almaya devam ediyor. Ediyor etmesine de, bizim asıl merak ettiğimiz somut olarak Mısır’ın normalleşme sürecine nasıl bir katkıda bulunuyoruz? Tamam, başbakanımızı çok seviyorlar, Kahire’de konuşma yaptığında salon hınca hınç doluyor da, Mısır’ın en çok desteğe ihtiyacı olduğu şu günlerde onlara nasıl yardım etmeliyiz?

Bizce “medya” ihraç ederek.

Halkının tercihleriyle problemi olmayan, milli hassasiyetleri olan “medyalar” ihraç ederek.

Nasıl ki son 10 yılda Türkiye’nin üzerindeki kara bulutlar “kasıtlı ve maksatlı yayınlar yaparak hükümeti devirmek isteyen cuntacılara yardım eden” medyaların “normalleşmesi” sonucunda biraz olsun dağıldı, aynen Mısır’ında benzer bir normalleşme sürecine ihtiyacı var.

Mısır’da meydana gelen son olaylar hakkında sağlıklı bilgi alamıyoruz. Mısır medyasının tamamı Mübarek döneminde semiren, Müslüman kardeşlere düşman olanların elinde. Bin kişi çadır kurarsa hemen bu rakam 1 milyon oluyor. Sabırla üşenmeden vatandaşların bloglarını, mesajlaşmalarını takip ediyoruz, Müslüman kardeşlere ve Mursi’ye destek oysa ki had safhada. Mısırlı bir vatandaşa sorduk bu medyaların durumunu, devlet tv’sinin bile Mursi’ye sırt çevirmiş durumda olduğunu çünkü oradaki kadroların Mübarek döneminden kalma olduğunu söyledi.

İngilizce yayın yapan Mısırlı haber kanalları zaten batının hemen hemen kopyası. Yangına körükle saldırmayı seviyorlar.

Halkın Müslüman kardeşlere desteği tam, bu belli.

Ancak Mısır medyası bu son gelişmeleri tam tersi bir şekilde veriyor.

Biz bu filmi daha önce görmüştük.

Mesela başbakanımız, Mursi’ye bu konularda akıl verebilir. Vakti zamanında kendisine gani gani çamurlar atan ikitelli medyası ile yaptığı mücadelenin taktiklerini anlatabilir.

Yoksa Mursi iyice zor durumda kalacak.

Zaten batı medyası salya sümük sürekli taraflı haberler yapıyor Mursi hakkında. Onu ülkeye şeriat getirecek bir canavar gibi sunuyorlar, asla Mursi’nin böyle bir girişimi olmadığı, bunu deklere ettikleri halde.

Maksat Mısır’da istikrar olmasın, İsrail rahat etsin.

Hatta sadece tavsiye düzeyinde kalmayalım, Mısır’da bir gazete, bir televizyon kursak, Türkiye destekli, fena mı olur?

Mursi’ye “medya” yardımı yapmamız gerek, Mısır’ın bağımsız düşünen, halkın manevi değerleri ile problemi olmayan, vicdanlı medyalara ihtiyacı var.

Aynı yollarda geçtiğimiz için… Medyanın kendi halkını arkadan hançerlemesinin en bariz örneğini biz yaşadık, bu yüzden “halden anlamamız” lazım.

Düşenin dostu olmalıyız, çünkü tam da bu aralar devrim kabuğu tazeyken çatlatmaya uğraşıyorlar.

Mısır’da istikrar her halükarda Türkiye’nin milli menfaatlerinedir.

Yukarıdaki cümlemiz, “bize ne oralardan?” diyenlere.

Yoksa zaten her Müslüman ümmetin selameti için Mısır’ın önemi bilir, değil mi?

Barış Tarımcıoğlu/haricihaber.com

Yazan - Tem 29 2013. Kategori Orta-Doğu. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

1 Yorum - “Mısır’a medya yardımı yapmamız gerek”

  1. hasan

    haklısın hocam allahın inayeti ile herşey güzel olacak

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes