harici haber

İslam’ın Meksika’da yayılışı

FoxNews’ da ilginç bir haber analiz var, Meksika’da İslamı seçenlerin sayısındaki son yıllardaki artış ile ilgili. 1994 yılında tek caminin Pakistan büyük elçiliğinde olduğu belirtiliyor, bugün ise Meksikalılar kendilerine cami ve mescit yapmak zorunda kalıyorlarmış.

Alexander Huttanos, emekli bir pilot. İslam hakkında araştırma yapmaya başlamış, internetten okumalar yapmış, sonra bulabildiği kadar İspanyolca kitaplar edinmiş merak ettiği konular ile ilgili. “İslam Meksika’da uzun bir yoldan geçti”, diyor, son yıllardaki artan ilgiye işaret etmek için.

Diğer İslam’ı seçen Meksikalı vatandaşların üzerinde en çok durduğu nokta, hepsinin İslam’a olan ilgilerinin 11 eylülden sonra başlamış olması. En çok merak ettikleri nokta Müslümanların gerçekte medyada anlatıldığı gibi olup olmaması. Bu meraklı araştırma bazıları için hidayet ile sonuçlanmış.

Hele bir de Meksikalı vatandaşlar gerçek manada tarihlerine dönseler, altınlarını çalmak için atalarını kılıçtan geçiren Avrupa medeniyetinin onlara zorla dayattığı Katolik hakkında “objektif” bir fikre sahip olabilseler…

Bizim bu haberden çıkardığımız iki sonuç var. 1994 yılında ülkede ki tek cami Pakistan elçiliğinde. Eh, elbette “kahrolsun şeriat” diye kuduz sloganlar atıldığı bir dönemde, Türkiye’nin Meksika elçiliğinde cami olacak değildi ya.

Ayrıca işte Meksikalılar global medyadaki muazzam İslamofobiye rağmen “internet” üzerinden İslam hakkında araştırmalar yapıyor.

Acaba herhangi bir Türk devlet yetkilisi/kurumu Anadolu evliyaları hakkındaki bilgileri İspanyolcaya çevirmeyi düşünebilir mi? Düşünse bile bunu gerçekleştirebilir mi? Sadece çevirmekle kalmayıp bunları Meksika’dan yayın yapan bir internet portalına koyabilir mi?

Vahşi bir kapitalizm ve vandal bir geçmiş altında ezilen modern Meksikalılara “Anadolu tasavvuf kültürünü” anlatmak nasıl olurdu?

Barış Tarımcıoğlu/Haricihaber.com

Meksika-Islam

 

 

Yazan - Tem 31 2013. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes