harici haber

Afganistan işgalini haklı çıkarmak için burka üzerinden siyaset yapmak

ABD’nin Ithaca üniversitesi “feminizm” kuramcılarından Zillah Eisenstein oldukça ilginç bir makale kaleme almış, ABD’nin Afganistan siyaseti ve medyanın bu konuya yaklaşımını eleştiren.

ABD medyasının özellikle 11 eylülden hemen sonra sıklıkla “burka” imgesi üzerinden sürekli “zavallı Afgan kadını” portresi çizip, ABD’nin Afgan işgalini ABD halkı nezdinde haklı çıkarmak için “zavallı Afgan kadınları özgürleştirmeye gidiyoruz” imajı vermek istediğini kıyasıya eleştiriyor Zillah Eisenstein.

Diyor ki, “Batılı bir kadının hakları illa da Afgan kadını için geçerli olmak zorunda değildir.”

New York Times’da konu ile ilgili bir başka makale yayınlanmış, resmen lafı “biz onları modernleştirmek için çok uğraştık ama Afgan gençliği muhafazakar kalmayı tercih ediyor”‘a getiriyorlar. Zillah Eisenstein da bu makalenin verdiği mesajları haklı olarak çok sakıncalı bulmuş, medyanın sürekli “ezilen zavallı Afgan kadını” edebiyatı yapmasını eleştiriyor.

Zillah Eisenstein’a göre dünyanın farklı yerlerindeki kadınlar özgürlük veya benzer bir hak talep ettiğinde illa da bunu batılı standartlarda yapmak zorunda değilmiş.

Ne kadar doğru, kendi “demokrasi” normlarını emperyal çıkarlarına alet eden batı hegemonyası gayet güzel bir şekilde bu “feminist” kuramcı tarafından eleştirilmiş oluyor, her ne kadar Zillah Eisenstein’ın bu açıklamaları ABD medyalarında geniş yer almasa da.

Bir kadının hakkını araması deyince aklımıza her ne hikmetse Kuran-ı Kerim’in Mücadele süresi geldi. İlk ayetlerinin “Bir kadının hakkını araması olarak tefsir edildiği bu sureden herhalde Zillah Eisenstein’a bahsetsek, onun da dediği “Farklı kültürler de kadınların hak talep etmesi batılı standartta olacak değil ya” önermesi ile örtüşürdü.

Asıl mesele yurdumuzdaki “feministlere” aynı ayetlerden bahsedebilmek, bilimsel kafa yapısı ön yargısız olmayı gerektiriyor oysa ki…

afganistan

 

 

 

Yazan - Ağu 12 2013. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes