harici haber

Hindistan’ın uçak gemisinden bize ne?

ChristianScienceMonitor’un haberine göre Hindistan, ilk uçak gemisini inşa edip denize indirmiş.  36 adet uçak taşıyabilecek,  INS Vikrant isimli bu gemi Hindistan ordusu için oldukça önem teşkil ediyor.

Türkiye’de dış siyaset haberleri ile uğraşıyorsanız, “iyi de abi bize ne bundan?” zihniyetinin aşılması gereken bir sorun olduğunu bilirsiniz, haberlerinizi buna göre yaparsınız.

Şimdi, eşe dosta hep anlatıyoruz, bizde ki gezi olaylarının benzerlerini Brezilya ve Hindistan’da yapacaklar.

Hindistan’ın uçak gemisi yapması ile ilgili olabilecek haberleri hatırlayalım.

Hindistan geçen sene İran ile ABD’nin ambargosunu dinlemeden, dolar dışında bir alternatif düşünerek, İran ile altın üzerinden petrol antlaşması yaptı.

Tıpkı Brezilya gibi BRICS ülkesi, yani küresel sermayenin alternatifi oluşumlar içinde.

Hindistan’da etnik çatışma üretmek çok zor, bir de medyatik olmaz, zira “Müslümanların” mazlum olma ihtimali var böylesi bir senaryoda, küresel güçlerin işine gelmez zaten bu.

Öyleyse, son 1 yıldır dikkat çekmeye çalıştığımız gibi Hindistan’dan sürekli “toplu tecavüz” haberleri gelmeye devam edecek gibi gözüküyor, hele hele ilk uçak gemilerini suya indirmişlerse.

Gezi olaylarına hazırlıksız yakalanan Türkiye’nin yakında takip etmesi gereken bir ülke Hindistan.

Siyasilerimiz Twitter’dan, Twitter’ın gerçek “mahiyetini” anlamadıklarından, hiç bir zaman tam olarak kazanamayacakları gerilla savaşları düzenleyeceğine, Hindistan, Brezilya gibi ülkeler ile “gezi” ittifakı yapıp, toplumsal kargaşa olayları ile mücadele konularında tecrübe paylaşımı yapabilirler.

Hem de ülkelerini karıştırmak isteyen küresel güçlere güzel bir mesaj verilmiş olur.

Elalemin Hint’lisinin denize indirdiği uçak gemisi bizi böyle ilgilendirir, zira yeni yeni toplu tecavüz skandalı haberleri döndürmeye başlarlar Hindistan ile ilgili bu aralar.

Barış Tarımcıoğlu/Haricihaber.com

hindistan

 

 

 

Yazan - Ağu 14 2013. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes