harici haber

Google gözümüzün içine girmek istiyor

Google ABD patent bürosuna yeni bir patent dosyası ile başvurmuş. Son oyuncakları google glass’a benziyor ama bizce daha korkunç, yeni bir ürün. Kafanıza takacağınız bir gözlük benzeri cihaz ile, izleyicinin göz hareketlerini verdiği duygusal tepkiler üzerinden inceleyip, bu tepkileri analiz etmek üzere belli bazı sunuculara, merkezlere aktaracaklarmış.

Elbette burada dert “duygusal zekayı geliştirecek psikolojik bir çalışma” değil, asıl amaç, patentin detaylarına göre, televizyon veya internet reklamlarına insanların verdiği tepkileri “en doğru bir şekilde” değerlendirmek.

Mesele bir izleyici filanca reklamı gördüğünden göz bebeklerinde veya retinasında nasıl duygusal tepkiler oluşuyor bunu ölçmek ki, insanın beynine direkt ulaşabilen en doğru, en etkili reklam gerçekleşsin.

Acaba artık reklamcılık sektörü “zihin kontrol” alanın “kontrolüne” girdiğini kabul edebilir mi?.

Reklamcılık ile ilgili hiçbir şey masum değildir.

İşin kötüsü böylesi bir cihazı medyalar öyle bir pazarlar, öyle bir borazan öttürürler ki, gençler buna sahip olamayınca kendilerini kötü hissederler.

Belki de asıl dert reklamcılık, mal satmak filan da değildir sadece, insanın gözüne hükmedip, oradan beynini ele geçirmek.

google-goz

 

 

Yazan - Ağu 16 2013. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

1 Yorum - “Google gözümüzün içine girmek istiyor”

  1. Mehmet

    Son cümle çok anlamlı.Bugün reklamı gösteren yarın beynine hükmedecek görüntüleri göstermeyeceğinin hiç bir garantisi yok.

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes