harici haber

ABD Kongresi Mısır konusunda ikiye bölünmüş durumda

Mısır’daki darbeye darbe diyemeyen Obama hükumetine senatörlerden baskı geliyor, Lindsey Graham, Bob Corker gibi senatörler Obama’ya Mısır’a yaptıkları yardımın kesilmesi için baskı yapıyor.

ABD’nin Mısır’a yardım yapması kendi kanunlarına aykırı.

Ancak hiç bir ABD’li Cumhuriyet savcısı bu kanunsuzluk konusunda Obama’ya karşı dava açamaz, zaten o savcıları Obama göreve atamıştır, bilenin de bilmeyenin de yere göğe sığdıramadığını ABD başkanlık sistemi işte böyle demokrasinden uzaktır.

Elbette böyle vicdanlı senatörlerin karşısında da Peter King gibi İslamofobik çıkışları ile ABD medyasının gündemine oturan senatörler de, onlar ise Sisi’nin baş destekçileri, ABD medyasını ikna etmeye çalışıyorlar. King’e göre ordu, Mısır’da Müslüman kardeşlerin katliam yapmasını engelleşmiş.

Bu gidişle, bazı vicdanlı senatörlerin çıkışlarına rağmen ABD yönetimi, Mısır’daki cuntaya yılda 1.5 milyar dolar yardıma devam edecek.

abd-kongre

 

Yazan - Ağu 19 2013. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes