harici haber

Gazlı-sodalı içecekler ile agresiflik ilişkisi

NaturalNews’ün bir haberine göre gazlı ve sodalı içecekler içen çocuklar agresif davranış konusunda daha çok eğilimli oluyorlarmış, araştırmayı New York Columbia üniversitesi yapmış.

Bu noktada gazlı içecekler tabiri hakkında bir düzeltme yapmamız gerek, çevirmen özürlü bizim basın bazen daha da abartıp “karbonatlı içecekler” diyorlar bu tabire.

Sokaktan çevirin bir Türk annesini “Çocuğunuza karbonatlı içecek veriyor musunuz?” diye sorun, “Ne münasebet, o da ne ki?” diye cevaplar sizi, oysa içirir.

Bu yüzden sodalı, gazlı, karbonatlı içecekler diye tabirler tehlikeyi tam olarak karşılamıyor, bu yüzden reklam yapma pahasına tam anlaşılacak lafı söyleyelim: Bu araştırmada kast edilen, kola-fanta-her-türlü gazoz gibi içecekler.

Aynı haber Reuters’in Health blogunda da çıkmış, gerçi orada bu milyar dolarlık endüstriyi korumak için haberi sulandırma operasyonu hemen göze çarpıyor, bizim satırlarımızı okuyan doktorlara hemen not düşelim, onlar bu “bilimsellik” tuzağına düşmeden.

İşte zaten böylesi bir araştırmaya gerek var mıydı diye soruyoruz, kendi bedenini biraz olsun gözlemleyen herkes bilebilir ki, bu tarz gazlı içecekler, aklı-selim pek çok psikiyatristin iddia ettiği gibi, insanın “duygusal tepkilerinin merkezi” olan karın böleci kısmındaki kaslarını kasmaya yarar. Bu yüzden bu içecekleri içen çocukların “agresif” olmaları kadar doğal bir şey olamaz.

Bu görüşümüzü naturalnews’ün haberi sadece teyit etmiş oluyor.

Sodalı içecekler diye medyada geçen bu tabire dikkat, elin Amerikalısı kolaya, fantaya sodalı içecek der, bizim anneler de bu tehlikenin farkında olmazlar, sodalı içecek nedir onu bilmezler.

Araştırma The Journal of Pediatrics’de yayınlanmış. NaturalNews bu haberi yorumlarken şöyle bir not düşmüş, diyorlar ki, belki de bu sodalı içeceklerin içindeki glikoz şekeri asıl agresif davranışı körüklüyordur.

Bu kadar “bilimsel” araştırmaya gerek yok, insanın karın kaslarını kasmasına sebep olan her şey onu agresifleştirir, bu kadar basit.

soda-kola-mola-fanta-cart-curt

 

 

Yazan - Ağu 21 2013. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes