harici haber

Gizli servislerin burnunu sokamayacağı internet

Ülkemizdeki klavye mücahitlerini yakından ilgilendiren bir haber var aşağıda ama onlar egolarını tatmin etmek için facebook ve twitter’ın tozunu atmaya devam ettiklerinden bu haberi pek ciddiye almazlar herhalde, gizli servislerin Müslümanları fişlemesine yardımcı olmaya devam ederler.

İşin acısı bunu kendilerine hatırlattığımızda “Bizim saklayacak neyimiz var ki?” derler. Tıpkı “hastalık mastalık bulaşmaz bize” diyen fuhuş delisi zampara zihniyet gibi.

Oysa tüm dünyada internet kullanıcıları artık diken üstünde. ABD’nin gizli servislerinin tüm sosyal medyayı ve interneti takip ettiği ayyuka çıktığından beri medyaları hem bu durumu eleştiriyor hem de “takip edilmekten” nasıl kurtulabileceklerini düşünüyorlar.

Politika dergisi motherjones.com, konu ile ilgili ilginç bir makale kaleme almış. “Meshers” diye yeni bir akımdan, bir eğilimden bahsediyor. Arjantin’de, Yunanistan’da bunu örnekleri başlamış.

Sistem basit, internete alternatif bir “güzergah” oluşturmak. Aslında çok da mantıklı zira kendi çanak antenler üzerinden “özel” wi-fi kanallar kurmak hiç de o kadar pahallı değil.

Atina’da 1000 kadar kullanıcı bu sistemi tercih ediyor, kullandıkları internet türü normal şebekeden onlarca kat daha hızlı. Kendi bloglarını, forumlarını, iş ilan sitelerini de kurmuşlar.

Üstelik bu sisteme ajanların sızması çok daha zor, eski casusluk metodlarını kullanmaları lazım.

Her kentin, her kasabanın kendi “network”‘ünü kurması gizli servisler için tam bir kabus olur, her grubu tek tek takip etmek muazzam masraflar gerektirir. Hele bir de bu ağı karasal link üzerinden kurarlarsa.

Ama elinden tatilde bile cep telefonunu, pardon smart-phone’unu düşürmeyen nevrotik zihniyet bunun ne kadar elzem olduğunu anlayamaz, yabancı gizli servisler Türk insanı ve genel anlamda Müslümanlar hakkında veri tabanlarını zenginleştirmeye devam eder.

Şimdi anladınız mı interneti neden facebook ve twitter’a sıkıştırmak istiyorlar?

MotherJones.com bahsettiği bu alternatif network ağı aslında ülke genelinde devletimiz tarafından yapılmalı.

Zaten Türkiye’de internet kullanıcıların pek çoğu zaten Türkiye’nin içi ile iletişim halinde, bunun için “global” bir şebekeye, facebook’a filan ihtiyaç yok.

Bunun teknik altyapısı hakkında uzun uzun yazardık ama bizim klavye mücahitleri bu aralar facebook’da yeni cepheler açmakla ve twitter’da gerilla savaşları yapmakla meşgul, gavurun çöplüğünde ötmeye çalışan zavallı sığınmacı horozlar gibiler, attıkları tweetlerin gerçekten kitlelere ulaştığını zannediyorlar.

İşte bunlar olup biterken elalem, “NSA’nın, CIA’nın burnunu sokamayacağı internet nasıl olur?” diye kafa patlatmaya çalışıyor.

Barış Tarımcıoğlu/Haricihaber.com

internet-sosyal-medya

 

 

 

 

Yazan - Ağu 21 2013. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes