harici haber

Orta-Doğu uzmanı olmanın dayanılmaz çekiciliği

Gerek ülkemizde gerekse dünyada özellikle bu aralar orta-doğu uzmanlarını enflasyonu yaşanıyor. Hadi elalemin o.d uzmanlarına lafımız yetişmez ama zaten başlı başına problem, anglo-sakson emperyalizmin icat ettiği bu tabiri etiket olarak kullanmaya meraklı Türk uzmanlara bir teklifimiz var,

Hani hakimler idam kararı sonrası sembolik olarak kalemlerini kırar ya, siz de klavyelerinizi alın, gidin mesela bir meydana klavyelerinizi atın, yakın filan. Ne de olsa 10 lira artık klavyeler…

“Orta-doğu uzmanı olmayı reddediyoruz, bu tabirden vazgeçiyoruz, zira anladık ki biz bu tabiri kullandığımız sürece orta-doğu denilen coğrafyaya barış marış gelmeyecek” deyin.

Olur mu?

Hele bu aralar dış basında o kadar çok “middle east analysis” çıkıyor ki gına geldi.

Şii-Sunni çatışmasını ballandıra ballandıra Soğuk savaş dönemi kutuplaştırmaya benzetenler mi ararsınız, bir tarafa siyasal İslamı, bir tarafa laiklerin direnişi koyanlar mı, neler neler.

Güya Mısır’daki “devrim” ateşi, tekrar Taksim olaylarının alevlenmesini sağlayacakmış, Mısır’daki darbe değil, devrimmiş.

Hadi elalem fitneci, bizim memleketteki “orta-doğu” uzmanlarına neler oluyor?

İnsan demez mi, “Bana orta-doğu uzmanı demeyin, zira bu tabir literatürde kaldığı sürece buradan kan ve gözyaşı eksik olmayacak”

Demez herhalde, diyemez, zira bu uzmanları genelde hep batılı kurumlar eğitir, yetiştirir, televizyona çıkartır.

Zaten buralara barış gelse gerçekten, bunlar işsiz kalırlar.

Ne yapacaklar öyle bir durumda, Umman’ın plajlarının kumlarından mı bahsedecekler?

orta-dogu

 

 

Yazan - Ağu 21 2013. Kategori Orta-Doğu. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

1 Yorum - “Orta-Doğu uzmanı olmanın dayanılmaz çekiciliği”

  1. bu guzel yazi icin tesekkurler. Su aklima geldi: Niye mesela ortadogu uzmanlari oluyor da washington yada londra ‘temsilcileri’ olmuyor? Neden bizim de bir anglo-saxon uzmani, ya da amerika uzmanimiz yok. gercekten dediginiz gibi artik orta-dogu uzmanlarini birakip fitne kaynagi batinin uzmanlarini yetistirmemiz, ya da varsa (ki eminim var) bu uzmanlari medyamiza cikarmamiz gerekiyor.

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes