harici haber

ABD eyaletleri bağımsızlık istiyor(mu gerçekten?)

Bu başlığı bizim medyalar da attı bir kaç gün önce, ama bu haberler ile ilgili asıl tezgahı yazmadılar. Türk ulusalcıları ile ABD’li ulusalcılar arasında nasıl bir söylem benzerliği var?

ABD seçim sonuçlarının akabinde pek çok eyalette binlerce kişi imza vererek bir “secede” kampanyasına iştirak oluyorlar. Secede sözcüğü pek çok ABD’linin bile anlamını bilmediği bir sözcük olmasından yola çıkarak bütün bu zırvalığın basit bir medya tartışması olduğunu rahatça anlayabiliriz.

Ama bu aralar ABD medyasında o kadar dönüyor ki bu sözcük, belli ki birileri bir masada karar vermiş bu medya operasyonuna. Secede ayrılmak demek, hani biz de bazı “aydınlar” pek sever ya “federasyon” tartışmalarını işte onun için bu sözcüğü bir yere yazın, yarın öbür gün bizim medyalarda milletin kafasını karıştırmak için kullanmaya kalkmasınlar. Kullansalar bile nereden ithal ettikleri belli olsun.

Mesela bizim siyasilerimiz bile üzüyor bizi “angajman kuralları” diyerek. “Suriye delikanlılığı bozdu” diyeceğimize nedense “angajman kurallarından” bahsediyoruz, ABD’li komutanların uydurduğu “Rules of engagement” lafını ithal etmesek olmaz mıydı?

İşte bu “secede” yani bölünme tartışmaları kapsamında pek çok ABD eyaleti imza vermiş, eyalet kanunlarına göre bir eyalette 25.000 imza toplanırsa, Federal hükümetten ayrılmak için referandum yapılabilir. Böylesi bir durumun hiç bir geçerliliği olmaz, zira bu konuda son söz ABD başkanında.

Ama nedense bazı ABD medyaları bunu çok önemli bir habermiş gibi veriyor. Özellikle medyada sürekli bir “Eyaletine sahip çık, ülkenin geleceği için imza ver” filan diye kampanyalar var.

Kullandıkları üslup bize 2007 seçimleri öncesi bir kısım Türk medyalarının düzenlediği tezgahı hatırlattı. Kullanılan cümleler bile aynı. ABD’li medyalarda da bu “bağımsızlık” kampanyasından bahsederlerken, Obama’nın yeniden seçilmesinin getirdiği hazımsızlıktan bahsetmeyip “Tehlikenin farkında mısınız…Biz kaç kişiyiz, haydi gücümüzü gösterelim” diye cümleler dolandırıyorlar etrafta. Bu kampanyaya destek verenlerin en fazla sevdiği bir başka cümle, “artık bu ülkede yaşanmaz” oluyor.

Böylesi kampanyalar için aşağıdaki gibi bir resim kullanmışlar. Bu resimdeki kovboylar onların “founding fathers” dedikleri amcalar. Yani “cumhuriyetimiz kuran babalar”. Father sözcüğü burada yanlızca baba anlamında değil aynı zamanda “ata” anlamında kullanılır, semantik olarak.

Ulusalcı söylemin deşifreleri bu kadar basit aslında. Ayrıca bu resmin altına “1776 ruhuna sahip çık” gibisinden bir slogan yazılmış. 1776 ABD cumhuriyetinin kuruluş tarihi. Yani Obama’ya duyulan rahatsızlık şöyle bir zincirleme reaksiyon doğuruyor:

“Ülkeyi mahvettiler(zenci başkan) o yüzden Cumhuriyetin kazanımları gidiyor, 1776 ruhuna geri dönelim, bu yüzden eyaletler bağımsızlığını ilan etsin…”

ABD bölünür mü bilinmez ama halkın oyları ile iktidara gelmişlere duyulan hazımsızlık evrensel bir sorun, besbelli.

Barış Tarımcıoğlu/Haricihaber.com

Yazan - Ağu 23 2013. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes