harici haber

İsveç halkına teşekkür

İnsanın ekranlarda çekinmeden şehadet şiirlerine ağlayan bir başbakanı olması harika bir duygu, mesela İngilizlere sorun böyle bir lideriniz olsa ister miydiniz diye, tahayyül bile edemezler.

Aynı şekilde lider kadromuzun İslamofobi hakkında çıkışları da takdir-e şayan ancak dünyanın neresinde olursa olsunlar İslamofobi ile mücadele edenlere teşekkür etmek boynumuzun borcu.

Malumunuz bizim basında verdi, ne de olsa sarışın-mavi gözlü İskandinav kadınların başörtüsü takması hem merkez, hem de milli medyalarımız için magaziner bir imge. Başörtüsü yüzünden şiddet gören İsveçli göçmen kadın için twitter’dan kadın-erkek pek çok İsveçli destek nitelikli başörtüsü giyip fotoğraf yayınlıyor.

Ancak İsveç halkına bu duyarlılıklarından dolayı teşekkür etmemiz gerek, hele hele “hoşgörü” konusunda batı medyasından sürekli köşeye sıkıştırılması istenen başbakanımızın açıkça tüm dünyaya “İsveç halkına bu hareketinden dolayı teşekkür” etmesi çok güzel ve yakışık olur.

Bu eylemi gerçekleştiren İsveçliler arasında siyasetçiler bile var.

Düşünmeden edemedik, burada başörtülü bir hanım gezi olaylarında şiddete maruz kalıyor, ikitelli medyası burun kıvırıp, ispatınız nerede diyor küstahça, kalkıp twitterda adlarının önüne T.C koyanların başörtüsü ayrımcılığına karşı koymak için tesettüre bürünüp fotoğraf verdiklerini düşünebiliyor musunuz?

Gerçek manada aşağılık kompleksi olmayan kadınlar görmek için aşağıdaki resme bakın, kendini modern zanneden pek çok “Türk” kadını hala ölesiye başörtüsünden korkar, tiksinir, nevrotik bir tepki verir.

Zira onların kimyaları özenli bir operasyon sonucundan çoktan bozulmuştur.

Neyse, İsveç halkına başörtülü bir göçmenin yaşadığı saldırıya verdikleri bu anlamlı tepkiden dolayı teşekkürler.

Siyasilerimiz de basit bir “thank you” mesajı geçebilirler twitter’dan, böyle yaparlarsa merak etmeyin, “precious loneliness’ımızıdan yani değerli yalnızlığımızdan bir şey kaybetmeyiz.

Barış Tarımcıoğlu/Haricihaber.com

isvec-basörtüsü

 

 

 

Yazan - Ağu 23 2013. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes