harici haber

ABD halkı Suriye’ye ve Kuzey Kore’ye müdahale istemiyor

Reuters yeni bir araştırma yayınlamış, tıpkı 4 ay önce geçtiğimiz haberdeki gibi bir sonuç var: ABD halkının %60’ı Suriye’ye müdahale istemiyor, sadece %9’u Obama’nın bu konuda bir şey yapması gerektiğini söylemiş.

ABD’nin artık İngiltere ile birlikte ciddi ciddi Suriye’ye müdahale etmeyi planladığı şu günlerde böylesi bir haberin medyalarda dolaşması manidar.

Zaten 4 ay önce de aşağıdaki haber geçmişti, yine aynı konu gündeme gelince:

New York Times gazetesi ile CBS televizyonun ortak yayınladığı bir araştırma sonuçlarına göre ABD halkının büyük bir bölümü Suriye’ye ve Kuzey Kore’ye müdahaleye sıcak bakmıyor.

Oysa daha öncelerinde benzer araştırmalarda ABD halkı Suriye ve Kuzey Kore “meselelerini” önemli olarak görüyor ve bu ülkelere askeri müdahale seçeneklerine sıcak bakıyorlardı.

Ancak son dönemlerde ABD medyalarında da sıkça okuduğumuz “broad isolationism” tabirini kullanmış New York Times bu haberi verirken. Yani genişletilmiş izole olma durumu, yalnız kalma durumu.

Araştırmaya katılanların %62’i, ABD’nin Suriye’deki karışıklık ile hiç bir ilgisi olmamasını talep etmiş.

Başkan Obama Suriye’ye askeri müdahale olabileceğini ima ediyor son zamanlarda ama ABD halkında böyle bir düşünce yok. ABD medyaları da doğrudan bir müdahaleden bahsetmiyor.

Bu yüzden son günlerde çıkan “Suriye’de kimyasal silah var” haberlerini nasıl okumak gerek, buna dikkat etmek lazım.

Yazan - Ağu 26 2013. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes